Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tragédie v Torontu přepisuje poměry v Kanadě. Může to skončit zákazem pistolí ve městech

Tragédie v Torontu přepisuje poměry v Kanadě. Může to skončit zákazem pistolí ve městech

Po tragickém útoku, po němž minulou neděli v Torontu zemřeli dva lidé a 13 dalších skončilo zraněných, zesílila v Kanadě debata o přísnějších pravidlech pro držitele zbraní. Tamní realita však vypadá jinak než ve Spojených státech, kde se po podobných událostech diskuse mění v seriál hádek, deklarací a v neústupnost bez reálné změny. Rozdíly ve veřejné debatě jsou zjevné i ve světle toho, že v Kanadě platí daleko tvrdší zákony. Nyní by mezi ně mohl přibýt i kompletní zákaz pistolí ve městech.

Masové střelby v Kanadě rozhodně nejsou na denním pořádku. Zatímco v USA se během letošního roku podle dat organizace Gun Violence Archive odehrálo již téměř sto případů, při nichž zemřel alespoň jeden člověk, útok v Torontu byl první takovou událostí v Kanadě od loňského lednového útoku na mešitu v Quebecu, kde střelec usmrtil šest lidí.

Minimálně v Torontu ale problém se zbraněmi roste. Policejní statistiky ukazují, že ve městě letos zastřelili 26 lidí, což je o 53 procent více než během stejného období loni. Data vládní agentury Statistics Canada navíc dokládají nárůst vražd a zabití střelnou zbraní v celé zemi. Čísla stoupají od roku 2013 a před dvěma lety se vrátila zpět k hodnotám z roku 2005, který byl nejhorší v tomto století.

Wendy Cukierová, prezidentka Koalice za kontrolu držení zbraní a profesorka na Ryerson University z toho viní předchozí konzervativní vládu premiéra Stephena Harpera. Ta uvolnila některá přísná nařízení přijatá po útoku na Montreal College v roce 1989, při němž zemřelo 14 žen.

Právo držet zbraň? Ne, je to výsada pro prověřené, řekl soud

Kanadské politiky ale z letargie neprobrala až torontská tragédie. Liberální kabinet premiéra Justina Trudeaua začal o opětovném zpřísnění legislativy včetně kompletního zákazu pistolí ve městech přemýšlet už v návaznosti na události ve Spojených státech, především na střelbu na střední škole ve floridském Parklandu. Útok v Torontu ale debatu zintenzivnil a na stranu příznivců přísnější regulace dostal i řadu pravicových politiků. „Proč někdo v tomto městě vůbec potřebuje pistoli?“ ptal se konzervativní starosta Toronta John Tory při jednání, na němž městská rada vyzvala vládu k zavedení zákazu.

Zatímco v USA tlak veřejnosti po vražedných řáděních vždy postupem času poleví bez výraznějšího dopadu na legislativu, kanadská diskuse má jiné parametry dané odlišnými reáliemi. V Kanadě neexistuje podobně vlivná lobbistická organizace, jakou je ve Spojených státech Národní asociace držitelů zbraní, ani obdoba druhého dodatku americké ústavy, zaručující právo vlastnit zbraň. Kanadský nejvyšší soud dokonce jasně řekl, že to je nikoli právo, nýbrž výsada těch, kteří projdou prověřovacím procesem.

Tomu odpovídají i kanadské zákony. Na rozdíl od většiny amerických států Kanada vyžaduje po všech majitelích zbraně příslušnou licenci, kterou není snadné získat. V současnosti vlastní zbraň asi 2 miliony z 37milionové kanadské populace. Udělení licence předchází série testů a kontrol. Pistole i poloautomatické zbraně musí být bez výjimky registrovány a jejich vlastníci mají povinnost je doma uchovávat nenabité a zamčené. Na veřejnosti je mohou nosit pouze ti, kdo mají speciální povolení. To obvykle dostávají jen lidé, kteří zbraň potřebují k práci.

Ani přísná pravidla ale nestačí, jak ukázal případ 29letého střelce z Toronta. Bez důkazů se k němu sice hlásili teroristé, útočníkova rodina však poukazuje spíše na jeho dlouholeté psychické problémy. Právě na možnost obejít v takových případech zákony se odvolávají oponenti dalšího utahování šroubů, jež má podle Trudeaových představ zahrnovat i pečlivější kontroly a povinnost prodejců archivovat záznamy o jejich zboží po dobu 20 let.

Oponenti vládních snah poukazují na černý trh, na nějž oficiální politika dopadá jen minimálně, případně na to, že je vždy možné někoho zabít jinou metodou. „Typy lidí, kteří inklinují ke spáchání vraždy, si prostě najdou jiný způsob, pokud nebudou mít zbraň,“ praví obhájce a podle vlastních slov nadšený střelec Solomon Friedman.

V Británii a Austrálii se vraždí méně. Díky regulaci

Argument jiných dostupných vražedných nástrojů podle Cukierové vyvrací analýza počtu vražd a jeho srovnání s dalšími zeměmi. „Když se podíváte na míru vražd nezpůsobených zbraní a porovnáte mezi sebou Kanadu, USA, Velkou Británii a Austrálii, uvidíte takřka totéž, jen ve Spojených státech jsou čísla mírně vyšší,“ praví. Po započtení zbraní je ale rázem v USA šestkrát více násilných úmrtí než v Kanadě.

Že regulace funguje, napovídají i zkušenosti z dalších jmenovaných zemí. Australané i Britové zpřísnili své zákony po tragédiích z roku 1996. V obou případech přitom smrt desítek lidí způsobil útočník s legálně drženou zbraní.

V Austrálii úřady zareagovaly na úmrtí 35 osob včetně několika dětí takřka okamžitě. Do dvanácti dnů se federální vláda i vlády jednotlivých provincií shodly na takřka kompletním zákazu pušek a brokovnic. Zbraně pro sportovní účely začaly podléhat tvrdým podmínkám. Aby Australané získali povolení držet zbraň, musí doložit, že k tomu mají „vážné důvody“. Výsledek? Čtyřikrát menší počet vražd za rok než v Kanadě.

Británii zasáhla před 22 lety smrt 16 dětí a jejich učitelky na základní škole ve skotském Dunblane. Konzervativní kabinet následující rok prosadil zákon, jenž zakázal držení pistolí civilistům. O pár měsíců později jej navíc ještě zpřísnil.

Kanadský problém je v sousedovi. Z USA míří více než polovina zabavených zbraní

Friedmanův argument týkající se černého trhu už dává větší smysl. Že Kanada musí vedle legálních držitelů zbraní řešit i jejich nezákonný dovoz přes hranice, připouští i Cukierová. „Náš problém je, že i když zakážeme pistole, budeme mít stejně problém s pašovanými zbraněmi. Protože sdílíme hranici s USA,“ konstatuje.

Torontská policie například v květnu zadržela auto mířící ze Spojených států, které převáželo 60 pistolí. Zisky z jejich prodeje by byly ohromné. Zatímco na Floridě se dá pistole pořídit za pár stovek dolarů, v Kanadě se ceny pohybují kolem 4000 dolarů (necelých 88 tisíc korun).

Experti soudí, že proti pašerákům by pomohla užší spolupráce Kanady a USA na společné hranici. Jeff McGuire, výkonný ředitel Ontarijské asociace policejních velitelů navrhuje vedle toho ještě změny zákonů a přísnější tresty. „Ale velkou částí naší výzvy je, že v řadě amerických států je velice snadné si zbraň koupit,“ uznává, že míč nyní leží spíše na druhé straně. Podle dat torontských policistů pocházelo od jižního souseda 55 procent loni zabavených zbraní, v roce 2011 jich bylo dokonce 75 procent.

Problém s pašeráky však není důvodem, který by měl účinnost navrhovaného zákazu pistolí v kanadských městech ochromit. Výzkum, jenž si nechala zpracovat vláda provincie Britská Kolumbie, ukázal, že 60 procent zbraní drželi pachatelé trestných činů legálně. Zda mezi nimi byl i střelec z Toronta, jenž během útoku sám zemřel, úřady zatím neuvedly.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1