Články odjinud

Tragédie v Torontu přepisuje poměry v Kanadě. Může to skončit zákazem pistolí ve městech

Tragédie v Torontu přepisuje poměry v Kanadě. Může to skončit zákazem pistolí ve městech

Po tragickém útoku, po němž minulou neděli v Torontu zemřeli dva lidé a 13 dalších skončilo zraněných, zesílila v Kanadě debata o přísnějších pravidlech pro držitele zbraní. Tamní realita však vypadá jinak než ve Spojených státech, kde se po podobných událostech diskuse mění v seriál hádek, deklarací a v neústupnost bez reálné změny. Rozdíly ve veřejné debatě jsou zjevné i ve světle toho, že v Kanadě platí daleko tvrdší zákony. Nyní by mezi ně mohl přibýt i kompletní zákaz pistolí ve městech.

Masové střelby v Kanadě rozhodně nejsou na denním pořádku. Zatímco v USA se během letošního roku podle dat organizace Gun Violence Archive odehrálo již téměř sto případů, při nichž zemřel alespoň jeden člověk, útok v Torontu byl první takovou událostí v Kanadě od loňského lednového útoku na mešitu v Quebecu, kde střelec usmrtil šest lidí.

Minimálně v Torontu ale problém se zbraněmi roste. Policejní statistiky ukazují, že ve městě letos zastřelili 26 lidí, což je o 53 procent více než během stejného období loni. Data vládní agentury Statistics Canada navíc dokládají nárůst vražd a zabití střelnou zbraní v celé zemi. Čísla stoupají od roku 2013 a před dvěma lety se vrátila zpět k hodnotám z roku 2005, který byl nejhorší v tomto století.

Wendy Cukierová, prezidentka Koalice za kontrolu držení zbraní a profesorka na Ryerson University z toho viní předchozí konzervativní vládu premiéra Stephena Harpera. Ta uvolnila některá přísná nařízení přijatá po útoku na Montreal College v roce 1989, při němž zemřelo 14 žen.

Právo držet zbraň? Ne, je to výsada pro prověřené, řekl soud

Kanadské politiky ale z letargie neprobrala až torontská tragédie. Liberální kabinet premiéra Justina Trudeaua začal o opětovném zpřísnění legislativy včetně kompletního zákazu pistolí ve městech přemýšlet už v návaznosti na události ve Spojených státech, především na střelbu na střední škole ve floridském Parklandu. Útok v Torontu ale debatu zintenzivnil a na stranu příznivců přísnější regulace dostal i řadu pravicových politiků. „Proč někdo v tomto městě vůbec potřebuje pistoli?“ ptal se konzervativní starosta Toronta John Tory při jednání, na němž městská rada vyzvala vládu k zavedení zákazu.

Zatímco v USA tlak veřejnosti po vražedných řáděních vždy postupem času poleví bez výraznějšího dopadu na legislativu, kanadská diskuse má jiné parametry dané odlišnými reáliemi. V Kanadě neexistuje podobně vlivná lobbistická organizace, jakou je ve Spojených státech Národní asociace držitelů zbraní, ani obdoba druhého dodatku americké ústavy, zaručující právo vlastnit zbraň. Kanadský nejvyšší soud dokonce jasně řekl, že to je nikoli právo, nýbrž výsada těch, kteří projdou prověřovacím procesem.

Tomu odpovídají i kanadské zákony. Na rozdíl od většiny amerických států Kanada vyžaduje po všech majitelích zbraně příslušnou licenci, kterou není snadné získat. V současnosti vlastní zbraň asi 2 miliony z 37milionové kanadské populace. Udělení licence předchází série testů a kontrol. Pistole i poloautomatické zbraně musí být bez výjimky registrovány a jejich vlastníci mají povinnost je doma uchovávat nenabité a zamčené. Na veřejnosti je mohou nosit pouze ti, kdo mají speciální povolení. To obvykle dostávají jen lidé, kteří zbraň potřebují k práci.

Ani přísná pravidla ale nestačí, jak ukázal případ 29letého střelce z Toronta. Bez důkazů se k němu sice hlásili teroristé, útočníkova rodina však poukazuje spíše na jeho dlouholeté psychické problémy. Právě na možnost obejít v takových případech zákony se odvolávají oponenti dalšího utahování šroubů, jež má podle Trudeaových představ zahrnovat i pečlivější kontroly a povinnost prodejců archivovat záznamy o jejich zboží po dobu 20 let.

Oponenti vládních snah poukazují na černý trh, na nějž oficiální politika dopadá jen minimálně, případně na to, že je vždy možné někoho zabít jinou metodou. „Typy lidí, kteří inklinují ke spáchání vraždy, si prostě najdou jiný způsob, pokud nebudou mít zbraň,“ praví obhájce a podle vlastních slov nadšený střelec Solomon Friedman.

V Británii a Austrálii se vraždí méně. Díky regulaci

Argument jiných dostupných vražedných nástrojů podle Cukierové vyvrací analýza počtu vražd a jeho srovnání s dalšími zeměmi. „Když se podíváte na míru vražd nezpůsobených zbraní a porovnáte mezi sebou Kanadu, USA, Velkou Británii a Austrálii, uvidíte takřka totéž, jen ve Spojených státech jsou čísla mírně vyšší,“ praví. Po započtení zbraní je ale rázem v USA šestkrát více násilných úmrtí než v Kanadě.

Že regulace funguje, napovídají i zkušenosti z dalších jmenovaných zemí. Australané i Britové zpřísnili své zákony po tragédiích z roku 1996. V obou případech přitom smrt desítek lidí způsobil útočník s legálně drženou zbraní.

V Austrálii úřady zareagovaly na úmrtí 35 osob včetně několika dětí takřka okamžitě. Do dvanácti dnů se federální vláda i vlády jednotlivých provincií shodly na takřka kompletním zákazu pušek a brokovnic. Zbraně pro sportovní účely začaly podléhat tvrdým podmínkám. Aby Australané získali povolení držet zbraň, musí doložit, že k tomu mají „vážné důvody“. Výsledek? Čtyřikrát menší počet vražd za rok než v Kanadě.

Británii zasáhla před 22 lety smrt 16 dětí a jejich učitelky na základní škole ve skotském Dunblane. Konzervativní kabinet následující rok prosadil zákon, jenž zakázal držení pistolí civilistům. O pár měsíců později jej navíc ještě zpřísnil.

Kanadský problém je v sousedovi. Z USA míří více než polovina zabavených zbraní

Friedmanův argument týkající se černého trhu už dává větší smysl. Že Kanada musí vedle legálních držitelů zbraní řešit i jejich nezákonný dovoz přes hranice, připouští i Cukierová. „Náš problém je, že i když zakážeme pistole, budeme mít stejně problém s pašovanými zbraněmi. Protože sdílíme hranici s USA,“ konstatuje.

Torontská policie například v květnu zadržela auto mířící ze Spojených států, které převáželo 60 pistolí. Zisky z jejich prodeje by byly ohromné. Zatímco na Floridě se dá pistole pořídit za pár stovek dolarů, v Kanadě se ceny pohybují kolem 4000 dolarů (necelých 88 tisíc korun).

Experti soudí, že proti pašerákům by pomohla užší spolupráce Kanady a USA na společné hranici. Jeff McGuire, výkonný ředitel Ontarijské asociace policejních velitelů navrhuje vedle toho ještě změny zákonů a přísnější tresty. „Ale velkou částí naší výzvy je, že v řadě amerických států je velice snadné si zbraň koupit,“ uznává, že míč nyní leží spíše na druhé straně. Podle dat torontských policistů pocházelo od jižního souseda 55 procent loni zabavených zbraní, v roce 2011 jich bylo dokonce 75 procent.

Problém s pašeráky však není důvodem, který by měl účinnost navrhovaného zákazu pistolí v kanadských městech ochromit. Výzkum, jenž si nechala zpracovat vláda provincie Britská Kolumbie, ukázal, že 60 procent zbraní drželi pachatelé trestných činů legálně. Zda mezi nimi byl i střelec z Toronta, jenž během útoku sám zemřel, úřady zatím neuvedly.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818