Trefoval se do Sorose, ale bral od něj peníze. Slovenská opozice nařkla Fica z pokrytectví | info.cz

Články odjinud

Trefoval se do Sorose, ale bral od něj peníze. Slovenská opozice nařkla Fica z pokrytectví

Bývalý slovenský premiér Robert Fico se podílel na vypracování vysokoškolských skript z roku 2001, jejichž vydání financovala Nadace otevřené společnosti (OSF) amerického finančníka a filantropa George Sorose. Upozornila na to nejsilnější slovenská opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS). Fico loni finančníka opakovaně kritizoval a nepřímo ho spojoval s politickou krizí na Slovensku, kterou odstartovala vražda novináře Jána Kuciaka a která vyústila v odchod Fica z postu premiéra.

Zmiňovanými skripty se předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico podle SaS snaží prokázat svou právnickou praxi, aby splnil hlavní podmínku kandidatury na funkci ústavního soudce, o kterou se uchází. Opozice dříve tvrdila, že Ficovi k potřebné alespoň 15leté praxi v právnickém povolání chybí více než rok. Kvůli sporu mezi koalicí a opozicí ohledně Ficovy kandidatury parlament minulý týden posunul termín debaty a následné volby kandidátů na ústavní soudce.

Fakulta politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Mateje Bela, která první díl učebnice o základech evropské ochrany lidských práv vydala, potvrdila, že Fico v rámci pracovního vztahu byl odborným recenzentem této publikace. Podle katalogu národní knihovny Fico odborně posuzoval i druhý díl zmiňované publikace, jejíž vydání Sorosova nadace podle své výroční zprávy rovněž finančně podpořila.

Šéf SaS Richard Sulík uvedl, že Fico bral peníze od Sorose. Slovenský expremiér kritiku opozice zatím nekomentoval.

Fico loni nepřímo spojoval Sorose s financováním protivládních demonstrací, které se konaly na Slovensku v reakci na vraždu Kuciaka a které byly nejmohutnější od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Fico ještě z postu premiéra také kritizoval prezidenta Andreje Kisku za jeho setkání se Sorosem. Kritiku vyslovil poté, co Kiska v reakci na Kuciakovu vraždu vybídl loni k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb. Slovenská ministryně kultury Ľubica Laššáková krátce před jmenováním členkou nové vlády premiéra Petera Pellegriniho zase loni v březnu tvrdila, že Soros ovlivňuje vývoj v postkomunistických zemích a že nevládní organizace jsou příliš bohaté. Za tyto výroky se Laššáková následně omluvila.

Soros se stal terčem kritiky také v Maďarsku. Tamní koalice premiéra Viktora Orbána dříve například prosadila protiimigrační zákony, jež jsou namířeny zejména proti organizacím, které podporuje Soros.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud