Trest pro atentátníka z Paříže Abdeslama: Za pokus o vraždu policistů dostal 20 let vězení | info.cz

Články odjinud

Trest pro atentátníka z Paříže Abdeslama: Za pokus o vraždu policistů dostal 20 let vězení

Belgický soud dnes uznal Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z teroristických útoků v Paříži, vinným z pokusu o vraždu policistů při razii v roce 2016 v Bruselu. Udělil mu trest 20 let vězení. Z podílu na teroristických útocích v Paříži v roce 2015 by se měl Francouz marockého původu u francouzského soudu zodpovídat až v roce 2020. Čtení rozsudku, který si obžalovaný nepřišel do soudní síně vyslechnout, by mělo podle agentury Reuters trvat asi tři hodiny. 

Osmadvacetiletého Abdeslama soud uznal vinným z podílu na střelbě na belgické policisty během protiteroristické razie v bruselské čtvrti Forest v březnu 2016. Policie se tehdy Abdeslama pokoušela zadržet kvůli podezření, že se podílel na atentátech z Paříže, které si vyžádaly 130 obětí.

Soudkyně bruselského soudu na počátku čtení rozsudku odmítla žádost Abdeslamova obhájce, podle kterého měl být jeho klient obžaloby zproštěn kvůli procesním nedostatkům

Po prvním neúspěšném pokusu, při kterém došlo ke střelbě, policie Abdeslama dopadla o několik dní později v bruselské čtvrti Molenbeek. Pár dní poté spáchali jiní teroristé na bruselském letišti a v metru útoky, které si vyžádaly 32 obětí.

Abdeslam odmítal u belgického soudu vypovídat. Na počátku procesu pouze prohlásil, že se bude hájit mlčením. Ani dnes na vynesení rozsudku z francouzské vazby nedorazil. Do soudní síně se nedostavil ani další obžalovaný Sofiane Ayari, kterého soud rovněž uznal vinným. Navzdory jejich nepřítomnosti panují u soudu přísná bezpečnostní opatření.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud