Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Třídění pasažérů začalo. Aerolinky odmítají cestující, kteří podléhají Trumpovu migračnímu výnosu

Třídění pasažérů začalo. Aerolinky odmítají cestující, kteří podléhají Trumpovu migračnímu výnosu

Světové aerolinky začaly po migračním výnosu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítat pasažéry ze zemí, kterých se týká dočasný vstup na území USA. Francouzský dopravce Air France podle britského deníku The Daily Telegraph oznámil, že na palubu svých strojů odteď nevpustí cestující z dotčených zemí s letenkou do USA z Paříže nebo přes Paříž.

Zprávy o pasažérech mířících do Spojených států, kteří se nedostali do letadel, přicházejí také z Frankfurtu nad Mohanem, Amsterodamu, Káhiry, Bejrútu a dalších měst. Na letišti ve Frankfurtu zůstalo v sobotu večer přibližně 20 cestujících v tranzitním prostoru. Někteří se už vrátili do vlasti, napsal s odvoláním na policii server Hessenschau.de.

British Airways podle britského tisku oznámily, že pasažérům, kterých se nové opatření americké administrativy dotklo, vrátí peníze nebo jim letenku přesunou na jiný termín.

Air France přepravily na své náklady do zemí původu asi deset cestujících, kteří už byli na cestě. Podle ČTK platí mezinárodní pravidlo, že pokud dopravce přepraví do určité země pasažéra, který nemá v pořádku všechna povolení pro vstup do dané země, je přepravce povinen na vlastní náklady dopravit cestujícího zpět do místa odletu.

Francouzské rádio RTL s odvoláním na zástupce společností Air France, Swissair nebo KLM uvedlo, že je na dopravci, aby rozhodl, zda cestujícímu umožní vstup na palubu.

České aerolinie (ČSA) zatím neobdržely od svého amerického partnera, společnosti Delta Airlines, žádné informace ani požadavky v souvislosti s Trumpovým nařízením, sdělil ČTK mluvčí ČSA Daniel Šabík. ČSA pravidelné spoje do Spojených států neprovozují, je nutný přestup v jiném evropském městě.

Trump v pátek do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení týkající se Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Americký soud ale v sobotu dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území Spojených států a na něž se vztahuje migrační výnos. Soud ochránil před výkonem Trumpova příkazu až několik stovek lidí, které úřady většinou zadržely na letištích s platnými americkými vízy a jimž hrozila deportace.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link