Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Triumvirát Rusko-Turecko-Írán řekl, co provede se Sýrií. Trump brzy vyklidí pole nehledě na situaci Kurdů

Triumvirát Rusko-Turecko-Írán řekl, co provede se Sýrií. Trump brzy vyklidí pole nehledě na situaci Kurdů

Turecko, Írán a Rusko budou spolupracovat, aby se v Sýrii mohlo uzavřít trvalé příměří. Na dnešním summitu v Ankaře se na tom shodli prezidenti těchto tří zemí. Tématem summitu byla také ochrana syrských civilistů a syrské územní celistvosti a rovněž boj proti teroristům. Rusko a Írán v syrské válce pomáhají syrskému režimu, Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami a bojuje proti syrským Kurdům.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci řekl, že přibývá naděje na úspěch v Sýrii. To, zda si Sýrie uchová územní celistvost, podle něj závisí na tom, zda se bude dařit udržet v odstupu všechny teroristické skupiny. Turecko k nim řadí také kurdské milice, které se jako spojenci USA podílely na boji proti Islámskému státu. Proti Kurdům teď Ankara na cizím území vojensky vystupuje, v čemž jí nikdo nebrání.

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že krize v Sýrii není řešitelná vojenskými prostředky. Podle něj Islámský stát a jiné teroristické skupiny vyhovují zájmům určitých velmocí včetně USA. "Přejeme si, aby všichni uznali jednotu Sýrie," řekl Rúhání.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že "společným rozhodnutím Turecka, Ruska a Íránu je zajistit územní celistvost a svrchovanost Sýrie".

Podle Erdogana se nemůže na ustavení trvalého míru v Sýrii podílet nikdo, kdo nechápe, že úmysly Islámského státu a kurdských bojovníků jsou stejné. Turecký prezident tak narážel na americkou podporu Kurdů. USA mají na severu Sýrie asi 2000 svých vojáků, a to v oblasti, kde působí také Kurdové, proti nimž bojuje Ankara.

Sýrie (březen/duben 2018)

Šéf amerických tajných služeb Daniel Coats dnes řekl, že Bílý dům brzy oznámí své úmysly s americkými vojáky, kteří jsou nyní v Sýrii. Podle amerických bezpečnostních zdrojů prezident Donald Trump na úterním setkání Národní bezpečnostní rady řekl, že vojáky v Sýrii ještě ponechá, ale přeje si, aby odtud brzo odešli. Přesný harmonogram stažení nestanovil. Chce, aby byl Islámský stát v Sýrii definitivně poražen, ale také aby se stabilizací Sýrie pomohly jiné země a OSN.

Summit Turecka, Íránu a Ruska se konal loni v listopadu v letovisku Soči. Erdogan se před dnešním třístranným summitem sešel v úterý bilaterálně s Putinem a dnes ráno s Rúháním.

Podle agentury AFP má nyní syrský režim pod kontrolu 55 procent syrského území. Končící boje o východní Ghútu, jež byla poslední významnou oblastí v rukou povstalců v blízkosti syrské metropole, se projevily příznivě na kurzu syrské libry. Oproti minulému týdnu podle AFP posílila o deset procent k dolaru a nyní se na černém trhu prodává za 430 liber. Oficiální kurs zůstal na 436 librách. Před začátkem konfliktu v roce 2011 byl kurs 48 liber k dolaru.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1