Články odjinud

Triumvirát Rusko-Turecko-Írán řekl, co provede se Sýrií. Trump brzy vyklidí pole nehledě na situaci Kurdů

Triumvirát Rusko-Turecko-Írán řekl, co provede se Sýrií. Trump brzy vyklidí pole nehledě na situaci Kurdů

Turecko, Írán a Rusko budou spolupracovat, aby se v Sýrii mohlo uzavřít trvalé příměří. Na dnešním summitu v Ankaře se na tom shodli prezidenti těchto tří zemí. Tématem summitu byla také ochrana syrských civilistů a syrské územní celistvosti a rovněž boj proti teroristům. Rusko a Írán v syrské válce pomáhají syrskému režimu, Turecko stojí za některými povstaleckými skupinami a bojuje proti syrským Kurdům.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci řekl, že přibývá naděje na úspěch v Sýrii. To, zda si Sýrie uchová územní celistvost, podle něj závisí na tom, zda se bude dařit udržet v odstupu všechny teroristické skupiny. Turecko k nim řadí také kurdské milice, které se jako spojenci USA podílely na boji proti Islámskému státu. Proti Kurdům teď Ankara na cizím území vojensky vystupuje, v čemž jí nikdo nebrání.

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že krize v Sýrii není řešitelná vojenskými prostředky. Podle něj Islámský stát a jiné teroristické skupiny vyhovují zájmům určitých velmocí včetně USA. "Přejeme si, aby všichni uznali jednotu Sýrie," řekl Rúhání.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že "společným rozhodnutím Turecka, Ruska a Íránu je zajistit územní celistvost a svrchovanost Sýrie".

Podle Erdogana se nemůže na ustavení trvalého míru v Sýrii podílet nikdo, kdo nechápe, že úmysly Islámského státu a kurdských bojovníků jsou stejné. Turecký prezident tak narážel na americkou podporu Kurdů. USA mají na severu Sýrie asi 2000 svých vojáků, a to v oblasti, kde působí také Kurdové, proti nimž bojuje Ankara.

Sýrie (březen/duben 2018)

Šéf amerických tajných služeb Daniel Coats dnes řekl, že Bílý dům brzy oznámí své úmysly s americkými vojáky, kteří jsou nyní v Sýrii. Podle amerických bezpečnostních zdrojů prezident Donald Trump na úterním setkání Národní bezpečnostní rady řekl, že vojáky v Sýrii ještě ponechá, ale přeje si, aby odtud brzo odešli. Přesný harmonogram stažení nestanovil. Chce, aby byl Islámský stát v Sýrii definitivně poražen, ale také aby se stabilizací Sýrie pomohly jiné země a OSN.

Summit Turecka, Íránu a Ruska se konal loni v listopadu v letovisku Soči. Erdogan se před dnešním třístranným summitem sešel v úterý bilaterálně s Putinem a dnes ráno s Rúháním.

Podle agentury AFP má nyní syrský režim pod kontrolu 55 procent syrského území. Končící boje o východní Ghútu, jež byla poslední významnou oblastí v rukou povstalců v blízkosti syrské metropole, se projevily příznivě na kurzu syrské libry. Oproti minulému týdnu podle AFP posílila o deset procent k dolaru a nyní se na černém trhu prodává za 430 liber. Oficiální kurs zůstal na 436 librách. Před začátkem konfliktu v roce 2011 byl kurs 48 liber k dolaru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud