Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trpký konec nevěst džihádu: Irák odsoudil k smrti 16 tureckých žen kvůli napojení na IS

Trpký konec nevěst džihádu: Irák odsoudil k smrti 16 tureckých žen kvůli napojení na IS

Soud v Bagdádu dnes odsoudil k smrti 16 tureckých žen kvůli jejich příslušnosti k organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího soudu. Podle agentury AFP dostalo trest smrti 15 žen a další byla odsouzena k doživotnímu vězení. Podle mluvčího soudu mají ještě ženy možnost odvolání.

„Trestní soud vydal verdikt poté, co bylo prokázáno, že ženy patřily k teroristické organizaci IS, a poté, co se přiznaly k tomu, že se provdaly za členy IS, nebo těmto členům poskytovaly logistickou podporu či jim pomáhaly provádět teroristické útoky,“ prohlásil podle agentury Reuters soudce Abdas Sattár.

V Iráku bylo v poslední době obviněno z kontaktů s IS a souzeno na tomto základě několik příslušníků cizích států. V procesu, který organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) kritizovala jako „nespravedlivý“, byly například k hrdelnímu trestu odsouzeny Němka a turecká občanka. Francouzka unikla vězení díky tomu, že vynesený trest pokryla její zadržovací vazba. Nyní tato žena čeká na vyhoštění.

Irácký protiteroristický zákon umožňuje obvinit i osoby, které se nepodílely na násilných akcích, jsou ale podezřelé z poskytování pomoci IS. Trest smrti za příslušnost k této džihádistické skupině zakotvuje zákon i pro odsouzené, kteří nepatřili mezi bojovníky IS.

Irácké úřady nikdy oficiálně nezveřejnily počet radikálních islamistů, které irácké provládní síly zatkly během protiofenzivy, jež byla v roce 2017 korunována vyhnáním oddílů IS ze všech osídlených center v zemi. Podle expertů dosahuje počet osob vězněných v Iráku za údajnou příslušnost k IS zhruba 20.000. Úřady v autonomním kurdském regionu Iráku uvádějí, že zadržují kolem 4000 džihádistů z IS; jsou mezi nimi i cizinci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1