Články odjinud

Trudeaua v pekle nečekají. Trumpův poradce vzal zpět slova o kanadském premiérovi

Trudeaua v pekle nečekají. Trumpův poradce vzal zpět slova o kanadském premiérovi

Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro se omluvil za slova o tom, že na kanadského premiéra Justina Trudeaua čekají v pekle. Navarro odkazem na posmrtná muka reagoval na spor mezi Trudeauem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem o cla na dovoz hliníku a oceli do USA, který vyvrcholil po sobotním závěru summitu skupiny sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí (G7).

„Pro všechny zahraniční předáky, kteří na prezidenta Donalda Trumpa vytáhli politiku zlých úmyslů a pak se ho při odchodu snaží bodnout do zad, je v pekle připraveno zvláštní místo,“ řekl Navarro v nedělním rozhovoru s televizí Fox News s tím, že přesně takto zle se Trudeau zachoval. Prohlásil také, že kanadský premiér Trumpa oklamal, aby socialistické komuniké lídrů skupiny G7 podepsal. „Byla to jedna z nejhorších politických chyb, kterou kdy jakýkoli kanadský představitel udělal,“ dodal tehdy.

Na úterní konferenci pořádané listem The Wall Street Journal se ale Navarro za zmínku o pekle omluvil. „Dovolte mi napravit chybu, kterou jsem udělal. Uznávám, že použitý slovník nebyl vhodný,“ řekl.

Proti Trudeauovi, který po odletu prezidenta USA označil americká cla za urážlivá a zdůraznil, že se Kanada nenechá komandovat, se Trump ostře ohradil již v sobotu. Následně vyzval americké zástupce, aby stáhli americkou podporu závěrečnému prohlášení G7. V úterý po setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru se Trump nechal slyšet, že kanadského premiéra má rád a že se Trudeau jistě ze svého omylu poučil, což ale Kanadu i tak bude stát hodně peněz. Trudeau se proti kritice ohradil a uvedl, že neřekl nic, o čem by již dříve veřejně nehovořil.

 

Články odjinud