Trump chce výrazně omezit přijímání uprchlíků. Do země jich pustí nejméně od roku 1980 | info.cz

Články odjinud

Trump chce výrazně omezit přijímání uprchlíků. Do země jich pustí nejméně od roku 1980

Amerika, země imigrantů? Platí to čím dál méně. Ačkoli Spojené státy založily svoji pověst na možnosti každého žít svůj americký sen, současný prezident Donald Trump chce imigraci utlumit na historicky nejnižší míru. Začne tak pozvolna měnit tvář země, která je založená na rozmanitosti a toleranci?

Zpravodajský web The Daily Beast přinesl informaci, že se americký prezident Donald Trump chystá v příštím roce vpustit do země maximálně polovinu uprchlíků, co letos. Už sama kvóta pro letošní rok přitom oproti minulosti výrazně klesla na 45 tisíc nových přistěhovalců ročně. Podle zdrojů z Trumpovy administrativy by prezident v příštím roce chtěl do země povolit vstup maximálně 25 tisícům lidí. Jde o nejnižší počet nových příchozích od roku 1980.

„Je to temný moment pro tuto zemi, tak neamerický,“ komentuje situaci bývalá vedoucí uprchlického odboru Ministerstva vnitřní bezpečnosti Barbara Stracková, která na úřadě sloužila do ledna tohoto roku. Společně se svými bývalými kolegy se domnívá, že snížení stropu pro přijímání uprchlíků roztočí hrozivou spirálu. Na jejím počátku bude omezení rozpočtu na začleňování uprchlíků, což může vést k jejich sociální izolaci a problémům, které zapříčiní další snížení kvót.

„Úplně jsme začali přehlížet náš závazek k ochraně uprchlíků v době, kdy je ho nejvíce potřeba. To není dobrá pozice,“ dodala Stracková. Trump míří především na imigranty ze středoamerických zemí a z muslimského světa – jejich stěhování do USA by chtěl přiškrtit úplně.

Za snahou snížit počty přijímaných uprchlíků stojí údajně především Trumpův poradce Stephen Miller. Ten původně prosazoval ještě nižší kvóty, když loni na podzim navrhoval omezit migraci na maximálně 15 tisíc uprchlíků ročně. Sám Trump prý tehdy uvedl jako hraniční číslo 50 tisíc, ze kterého vzniknul kompromis 45 tisíc. Čísla pro letošek by pak měla být zhruba poloviční. Je ale možné, že snižování stropu pro příjem uprchlíků ani nebude třeba.

Ačkoli oficiální čísla ještě nejsou známá, vypadá to, že kvóta 45 tisíc uprchlíků za rok ani zdaleka nebude naplněna. Podle uniklých údajů Spojené státy za rok přijmou jen kolem 20 tisíc lidí. Nejde přitom o to, že by zájemců o pobyt ubývalo. To jen kvůli vzrůstající byrokraticii při udílení pobytu počet přijatých přistěhovalců klesá.

Uprchlíci hledající azyl musejí úřadům nyní poskytovat mnohem více údajů a kontaktů kvůli ověření svojí minulosti. FBI dříve dokázala prověřit stovky lidí týdně, teď to jsou už jen jednotky. Nové podmínky pro přijímání uprchlíků navíc mají zpětný účinek, takže ačkoli někteří lidé už byli v procesu žádosti o azyl, musejí začít se žádostí znova a doplnit vše potřebné, což značně prodlužuje dobu jejich nejistoty.

Spojené státy od roku 1975 přijaly už více než 3,3 milionu uprchlíků z různých zemí. Toto číslo se ale pravděpodobně bude zvyšovat už jen velmi pozvolna. Za vlády Baracka Obamy byl limit přijatých uprchlíků přes 100 tisíc lidí ročně, nynější trend nastavený Trumpovou administrativou by naopak mohl vést k postupné marginalizaci uprchlického programu.

Trump byl v poslední době silně kritizován za prosazovaní programu nulové tolerance, při kterém odděloval imigranty od jejich dětí, které umisťoval do detenčních táborů, kde čekali, jak dopadne azylové řízení jejich rodičů. Praxe rozdělování rodin ale čelila tvrdé kritice v USA i ze zahraničí a Trump ji dekretem zastavil. 

V americké společnosti přitom pomalu sílí nechuť uprchlíky přijímat. V únoru 2017 si 56 % Američanů myslelo, že jejich země by měla přijímat ty, kteří utíkají před válkami a hladomory, letos v květnu s tím podle výzkumné agentury Pew Research Center souhlasilo 51 % oslovených.

Představy Američanů o uprchlících a imigrantech obecně jsou přitom značně zkreslené. Dle výzkumu National Bureau of Economic Research občané USA předpokládají, že imigranti tvoří 36 % obyvatelstva. Ve skutečnosti je ale podíl přistěhovalců v zemi zhruba 10procentní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud