Trump drží nad Íránem Damoklův meč. Jadernou dohodu nelze měnit buldozerem, kritizuje to Rusko | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump drží nad Íránem Damoklův meč. Jadernou dohodu nelze měnit buldozerem, kritizuje to Rusko

Trump drží nad Íránem Damoklův meč. Jadernou dohodu nelze měnit buldozerem, kritizuje to Rusko

Za velmi negativní považuje Rusko páteční rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa k dohodě o íránských jaderných zbraních. Řekl to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Trump ohlásil, že naposledy prodlužuje režim zmírněných sankcí proti Íránu a že bude usilovat o změnu dohody z roku 2015. Írán dnes oznámil, že na žádnou úpravu tohoto dokumentu nepřistoupí.

Rjabkov řekl, že Rusko učiní vše pro zachování dohody, a vyzval spojenecké země, aby se zachovaly stejně. "Tuto dohodu nelze měnit s použitím buldozeru," sdělil Rjabkov.

Trump v pátečním prohlášení vyzval evropské spojence a americký Kongres, aby mu pomohli napravit "katastrofální chyby" dohody, již za USA uzavřela administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy.

Dohoda, k jejímž signatářům dále patří Írán a pět dalších zemí, zmírňuje protiíránské hospodářské sankce výměnou za zpomalení íránského jaderného programu. Má ale časově omezenou platnost a Trump ji už od své předvolební kampaně označuje za špatnou. O sankčním režimu se v USA rozhoduje každých 120 dní. Trump v pátek sdělil, že je to naposledy, co dává souhlas se zmírněným sankčním režimem.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Íránské ministerstvo zahraničí dnes v prohlášení uvedlo, že Teherán na žádnou změnu dohody nepřistoupí "ani teď, ani v budoucnu" a že "neučiní nic nad rámec svých závazků". Nehodlá připustit, aby Trump prosadil svůj požadavek, aby dohoda zahrnula také omezení íránského balistického programu.

Írán provádí testy svých raket, což Washington označuje za porušení dohody, avšak Teherán nikoli. Text mu nařizuje pouze nevyvíjet rakety schopné nést jadernou nálož; testované střely podle Teheránu takové hlavice nést nemohou.

Trump v pátek také ohlásil oddělené sankce za testy balistických střel a za údajné porušování lidských práv v Íránu. Jedním ze 14 postižených, na něž se tyto sankce vztahují, je Sádek Larídžání, který stojí v čele íránské justice. Podle íránského ministerstva zahraničí tím Trump "překročil všechny meze". Tyto sankce podle úřadu odporují mezinárodnímu právu a vyvolají "ostrou íránskou reakci".

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.