Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump na Portoriku zničeném hurikánem jako slon v porcelánu. Poplácal se po zádech a cynicky se vysmál místním

Trump na Portoriku zničeném hurikánem jako slon v porcelánu. Poplácal se po zádech a cynicky se vysmál místním

Prezident Donald Trump zavítal na Portoriko zničené hurikánem Maria, aby se podíval, jak pokročila obnova. Karibský ostrov, který je nezačleněným územím USA, zůstal po úderu živlů bez elektrické energie a vázne tam zásobování pitnou vodou i základními potravinami pro miliony lidí. Trumpovu cestu média bedlivě sledovala s ohledem na jeho předchozí kritické výroky na adresu vedení ostrova. K překvapení všech v nastolené rétorice pokračoval.

„Nerad vám to v říkám, ale dáváte našemu rozpočtu pěkně zabrat,“ spustil Trump hned po příletu do San Juanu. Ve světle předchozích výroků je podobné vyjádření na hraně.

Prezident USA se v uplynulých dnech dostal na twitteru do konfliktu, když obvinil vedení Portorika, že je neschopné a že na ostrově „chtějí, aby se všechno udělalo za ně, ačkoli by mělo jít o úsilí celé komunity“. Rozezlení kritici obratem připomínali Trumpovi jeho kariéru dlážděnou luxusem a zástupy sluhů a poskoků.

Trump i při dnešní návštěvě vychvaloval práci tisíců pracovníků vyslaných na pomoc federální vládou a znovu tak naznačil, že místní nedělají pro obnovu ostrova dost. Pak ale přišla hlavní rána: Trump zdůraznil, že každé úmrtí je tragédie, aby hned vzápětí připomněl Portoričanům, že jejich 16 obětí je vlastně málo. „Když vidíte skutečnou katastrofu, jako byl hurikán Katrina, a stovky mrtvých a pak vidíte, co se stalo tady...“ pokračoval prezident. Na záběrech, které se objevily na internetu, Trump teatrálně hází papírové úterky do davu čekajících lidí a pózuje pro fotografy.

Kritici Trumpovo chování vůči Portoriku hodnotí v lepším případě jako velmi neobratné a neprezidentské, ti ostřejší to rovnou považují za projev rasismu. K nim se připojil například i senátor Bernie Sanders, jeden z hlavních Trumpových oponentů v předvolební kampani. S odkazem na prezidentovy předchozí postoje uvedl ve vysílání CNN, že „můžeme nabýt dojmu, že se Trump staví k Portoričanům jinak, než například k obyvatelům Texasu.“

Americká vláda na Portoriko poslala z federálních fondů 20,5 milionu dolarů (452 milionů Kč). Kongres hodlá požádat o dalších 13 miliard USD (287 miliard Kč) na likvidaci škod. Podle odhadu amerických úřadů je ale škoda způsobená v Portoriku téměř třikrát vyšší.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744