Trump na summitu ocenil Slovensko za nákup amerických stíhaček | info.cz

Články odjinud

Trump na summitu ocenil Slovensko za nákup amerických stíhaček

Americký prezident Donald Trump během summitu NATO, který skončil ve čtvrtek v Bruselu, ocenil slovenskou vládu za rozhodnutí nakoupit 14 amerických stíhaček F-16. Řekl to v krátkém rozhovoru se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Ten o obsahu svého hovoru s Trumpem informoval novináře cestou z Bruselu, uvedla dnes agentura TASR. Prezident USA na summitu ostře kritizoval země aliance za nízké výdaje na obranu.

„Tuto informaci (o nákupu stíhaček F-16) vzal pozitivně, ale nebylo to hlavním předmětem jednání, tím byla situace v NATO,“ řekl Kiska. „(Trump) řekl, že je rád, že ho to těší a že nejdůležitější je, abychom skutečně byli dobrými spojenci a rozpočet zvyšovali,“ dodal Kiska. Ten podle slovenských médií s Trumpem hovořil několik minut v oba dva dny bruselského summitu.

Slovenská vláda schválila nákup 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16 ve středu. Americké stíhačky, jimiž Slováci nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby, slovenská vláda Petera Pellegriniho upřednostnila před švédskými letouny JAS-39 Gripen, které používá i česká armáda. Za bitevníky včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory Slovensko zaplatí 1,6 miliardy eur (asi 41 miliard Kč).

Trump na summitu NATO tento týden opět kritizoval ostatní členy aliance za nízké výdaje na obranu a vyzval je, aby už od příštího roku zvýšili své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu. Na summitu NATO v roce 2014 se přitom země dohodly, že tak učiní do roku 2024.

Podle dnešního komentáře švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) projevují Spojené státy výzvou evropským spojencům ke zvýšení výdajů na obranu svůj ekonomický zájem. „Kdepak mají Němci nakupovat své letouny, tanky a rakety? I kdyby dali přednost evropským výrobkům, na jejich komponentech vydělají i Američané,“ uvedl NZZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud