Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nepřinesl jen špatné věci. 5 věcí, které jsou díky němu lepší než v minulosti

Trump nepřinesl jen špatné věci. 5 věcí, které jsou díky němu lepší než v minulosti

Donald Trump je už prezidentem Spojených států téměř rok. Je tedy možné začít bilancovat, jak se USA za dobu jeho úřadování změnily. Přestože současná americká hlava státu má mnoho zarytých odpůrců a jeho politické kroky a prohlášení při jednáních i na twitteru přinášejí občas kontroverze, zpravodajský web Politico sestavil přehled pěti věcí, které jsou díky 12mesíčnímu Trumpovu prezidentování nyní lepší než před rokem.

Kongres se probudil

Možná už od dob prezidenta Teddyho Rossvelta byli Američané zvyklí, že hlavní silou, která spouští zákonné změny, je především prezident. Kongres po desetiletí sloužil spíše jako jakási poradní rada, která zákony navrhované hlavami státu buď požehnala, nebo odmítla a případně přeměnila. To trvalo pouze do doby, než do čela úřadu nastoupil Trump. V tu chvíli se kongresmani probudili z mnohaletého spánku a začali sami aktivně jednat a navrhovat, často přímo proti záměrům prezidenta. Důkazem je například schválení sankcí vůči Rusku, proti kterému Trump opakovaně vystupoval. Možná právě příklon nového prezidenta k některým zemím a názorům probudil kongres z letargie a politici si uvědomili, že mají schopnost zákonodárné iniciativy, které nemusí vždy souznít s přáními hlavy státu.

Sexuální obtěžování středem zájmu

Veřejnost v minulém roce pobouřilo a překvapilo množství sexuálních narážek, se kterými se ženy denně potýkají. Situaci, která posléze vyústila v kampaň #MeToo, spustila obvinění hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, který měl obtěžovat několik známých hereček. Přiznání slavných následně podnítilo i další ženy, které se sice nehřejí v záři reflektorů, i tak se ale se sexuálním harašením potýkají. Podle webu Politico došlo k odhalení celé problematiky také paradoxně díky Donaldu Trumpovi. Už jeho kampaň provázela řada obvinění ze sexuálního obtěžování i nevhodných vulgárních narážek, kterých se měl hotelový magnát roky dopouštět. Právě veřejné propírání problémů slavného muže, který se následně dostal do čela USA, možná vedlo k tomu, že se ozvaly ženy, které se následně nebály odhalit dalšího dosud vlivného chlípníka.

Nová šance pro Alabamu

Obyvatelé státu Alabama loni vybírali v doplňovacích volbách nového senátora. Kandidátem republikánů byl Roy Moore. Ještě před volbami se objevilo několik žen, které Moora obvinily ze sexuálního obtěžování. Vzhledem k podobným výtkám na adresu Trumpa by to nebylo zřejmě v očích volících Američanů zřejmě nic tak hrozného, kdyby ženy nepřiznaly, že Moore je obtěžoval dávno předtím, než dosáhly zletilosti. Republikánský kandidát se přesto dočkal rozsáhlé podpory od guvernéra státu Kaye Iveyho, který prohlásil, že nemá důvod obviněním žen nevěřit, přesto ale Moora bude volit. Jeho prohlášení společně s představou, že Trump schvaluje podezřelého pedofila do vrcholné politické funkce, zřejmě přimělo nakonec obyvatele státu k tomu, že Moore se senátorem nestal a Alabama po čtvrtstoletí zvolila demokrata. Podle webu Politico tak dostali Alabamští možnost ukázat, že navzdory podivnému postoji svého guvernéra, který sice Moorovým obětem věří, ale pedofilie mu asi tak nevadí, že “nejsou úplní idioti”.

Investigativní žurnalistika na vzestupu

Prezident Trump je ve válce s novináři prakticky od počátku své kampaně. Reportéry takzvaného tradičního zpravodajství označuje za manipulátory, kteří podle něj výrazně nadržovali jeho politické sokyni Hillary Clintonové. Ani po Trumpově nástupu do úřadu ale boje neustaly. Prezident výrazně favorizuje některá média a opakovaně útočí i na twitteru na ta, která mu dle něj křivdí. Obvinění z nestrannosti od nejvýše postaveného Američana tak vedlo novináře v uplynulém roce k tomu, že odváděli mnohem více investigativní práce, například co se týče možných vazeb prezidenta a jeho okolí na Rusko. Zároveň vzrost i počet předplatných a lze tak předpokládat, že nejen množství investigativních článků, ale i množství zvídavých čtenářů roste.

Svoboda slova mimo ohrožení

Ani rok po Trumpově prezidentování se USA nestaly policejním státem. Stále se mohou konat demostrace a protestní shromáždění a systém svobody slova funguje. Je to podle webu Politico možná právě proto, že určitá část společnosti bere Trumpa už od počátku jako určitou hrozbu, proto od jeho prvních dnů v úřadu nejen novináři, ale i obyvatelé sledují každý jeho krok a podezřelé chování se okamžitě stává součástí veřejné diskuse. Právě díky tomu se nepovedlo prezidentovi dosadit do důležitých úřadů jen své prověřené lidi, kteří by nekladli odpor návrhům Trumpovy administrativy. Takže možná právě kvůli “zlosyneckému oparu”, který se nad novým prezidentem od počátku vznáší, zůstaly zatím všechny svobody i přes počáteční obavy zachovány.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744