Trump omilostnil úředníka, který novinářům vyzradil identitu agentky CIA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump omilostnil úředníka, který novinářům vyzradil identitu agentky CIA

Trump omilostnil úředníka, který novinářům vyzradil identitu agentky CIA

Americký prezident Donald Trump v pátek omilostnil bývalého vysokého úředníka Bílého domu Lewise Libbyho, který kdysi vyzradil novinářům totožnost agentky CIA. Činitel, který byl blízkým spolupracovníkem někdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho, byl v roce 2007 odsouzen za lhaní při vyšetřování úniku informací o agentce ke dvěma a půl roku vězení a k pokutě 250.000 dolarů. Podle agentury AP Trump svůj krok zdůvodnil tím, že bylo s Libbym zacházeno nespravedlivě.

Bývalý prezident George Bush krátce po rozsudku Libbymu trest vězení nakonec prominul, nechal ho ale zaplatit pokutu. Formálně ho ani neomilostnil, takže rozsudek Libbymu zůstal v trestním rejstříku.

Libby prozradil identitu agentky CIA Valerie Plameové, jejíž manžel, diplomat, kritizoval Bílý dům za překrucování faktů kolem údajného jaderného arzenálu v Iráku. Libby patřil mezi ty zaměstnance Cheneyho úřadu, kteří pomáhali Bílému domu připravit invazi do Iráku v roce 2003. Pracoval také pro vládu prezidenta George Bushe staršího.

Libbyho obvinění následovalo po zkoumání případu zvláštním vyšetřovatelem. Trumpovo rozhodnutí se proto stalo nyní terčem kritiky, protože nynější prezident je sám v hledáčku zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera v souvislosti s údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016, v nichž Trump vyhrál.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v pátek ubezpečovala, že udělení milosti nemělo za cíl vysílat jakékoli poselství Muellerovi. Trumpa Muellerova činnost v poslední době nadmíru rozčílila, protože se do vyšetřování dostala i údajná Trumpova milostná aférka s bývalou pornohvězdou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.