Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump opět útočí na média. Podle průzkumu tím však škodí sám sobě

Trump opět útočí na média. Podle průzkumu tím však škodí sám sobě

Byl to jeden z hlavních znaků jeho předvolební kampaně a je to i jeden ze symbolů jeho prezidentství. Donald Trump rád útočí na tradiční média, která ho podle něj účelově poškozují. Nyní se ale ukazuje, že jeho snaha má do značné míry opačný efekt, než zamýšlel. Čím déle Trump média kritizuje, tím méně lidí důvěřuje jemu samotnému.

Trump naposledy vyhrotil vztahy s novináři během návštěvy Portorika. Obyvatelům hurikánem Maria zpustošeného ostrova doporučil, aby nevěřili podle něj lživým zprávám o neadekvátním postupu vlády. Od té doby se do médií pustil z různých důvodů hned několikrát.

Na Twitteru se opřel do televizních stanic CNN a NBC, které označil za „fake news media“. „Zprávy NBC jsou falešné zprávy, a jsou dokonce nečestnější než CNN. Jsou hanbou dobré novinařiny. Není divu, že sledovanost jejich zpravodajství klesá,“ napsal. Následně vyzval senátní výbor, který se zabývá napojením jeho předvolebního týmu na Rusko, aby začal zmíněné stanice vyšetřovat.

Náhlý výpad souvisí s kauzou kolem výroku ministra zahraničí Rexe Tillersona. NBC ve středu přinesla zprávu, že Tillerson nazval během červencové schůzky v Pentagonu prezidenta pitomcem. Tillerson to nepopřel, jen řekl, že se takovými věcmi nebude zabývat. Mnohem ostřeji ale odmítl další informaci, že zvažoval rezignaci na svůj post.

Trump v posledních dvou dnech publikoval nebo sdílel zhruba dvě desítky. Osm z nich se týkalo „fake news“, případně útoků na média. Kritika, která fungovala v kampani, však nyní příliš nefunguje.

Podle průzkumu, který pro agenturu Reuters vypracovala společnost Ipsos, veřejnost s přibývajícími útoky více důvěřuje novinářům. Prezidentovi naopak čísla důvěryhodnosti klesají. Z dotazových více než 14 tisíc respondentů věří tisku 48 procent lidí, což je o devět procentních bodů více než v loni v listopadu, kdy Trump zvítězil ve volbách.

V prezidenta má důvěru stejný počet osob. Proti poslednímu průzkumu si tak pohoršil o tři procentní body. Pro srovnání, jeho předchůdci Baracku Obamovi věřilo na konci jeho funkčního období 57 procent Američanů. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1