Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump plánuje seškrtat rozpočet na humanitární programy OSN. Důsledky mohou být fatální

Trump plánuje seškrtat rozpočet na humanitární programy OSN. Důsledky mohou být fatální

Bílý dům se chystá o miliardu dolarů zredukovat rozpočet na mírové mise OSN a o další stovky milionů zkrátí rozpočet na programy OSN, keré pečují o děti v nouzi a nejchudší. Tvrdí to dva nezávislé diplomatické zdroje, které jsou s novým předběžným rozpočtem srozuměny. 

V New Yorku se bude 6. dubna konat Bezpečnostní koncil OSN, který se bude zabývat 16 mírovými misemi. Nikki Haley, zástupkyně Spojených států v OSN, bude argumentovat, že některé mírové mise jsou zastaralé a nepotřebné.

Tyto snahy dokládají to, že Trumpova administrativa bude redukovat rozpočet na mezinárodním poli, to stejné ale nechystá v oblasti domácí. Minulý týden vydala předběžný návrh rozpočtu, známý pod názvem štíhlý rozpočet, který o 28 procent zeštíhluje příspěvky USA pro mezinárodní organizace, píše Foreign Policy

Naopak finance ve výši 3,1 miliardy dolarů pro bezpečnostní pomoc Izraeli a rozpočet pro NATO zůstávají nedotčené. Což jen dokazuje, že nejvíce se dotkne šetření organizace OSN a dalších mezinárodních organizací – mezi nimi programy na boj proti globálnímu oteplování a různé reprodukční zdravotní služby.

Bílý dům oznámil, že tento návrh je v souladu s heslem Amerika na prvním místě. Vládní agentury loni přispěly zhruba 10,5 miliardami dolarů na programy OSN na očkování dětí, péči o uprchlíky, potravu pro hladovějící a kontrolu chemických, jaderných či biologických zbraní. Tyto programy pomáhají udržovat stabilitu ve světě.

Peníze, které ušetří chce USA použít na zvýšení nákladů na obranu a to o 54 miliard dolarů. Předběžný rozpočet „Amerika na prvním místě: Plán rozpočtu na udělání Ameriky znovu skvělou“ s některými programy nadále počítá – například s bojem proti některým vážným nemocem jako jsou HIV, tuberkulóza či malárie, jež uskutečňuje organizace Gavi, která očkuje ročně stovky milionů dětí. Financování jiných organizací, hlavně těch při OSN, bude zrušeno nebo výrazně zredukováno, protože neslouží americkým záměrům v mezinárodních otázkách.

USA budou trvat na tom, že sníží svůj běžný rozpočet pro OSN pod jeho současný mandát, jež je na úrovni 22 procent. Výsledkem ale může být, že Spojené státy budou muset přesvědčit i jiné země, aby rozpočet pro OSN zkrátily, jinak hrozí, že kvůli nedoplatkům ztratí hlas ve Valném shromáždění OSN.

Opatření Trumpovy administrativy se dotkne těch, kteří jsou ve světě v tragické situaci a to včetně 20 milionů lidí, které ohrožuje v současné době hladomor. Na námitky  Bílý dům odpovídá tvrdě:  „Tohle by přece nemělo nikoho, kdo sledoval kampaň, překvapit. Prezident řekl stokrát, že bude utrácet méně za lidi venku a více za lidi doma a to je přesně to, o čem celý ten rozpočet je." Dodává k tomu, že je rozpočet velmi pečlivě promyšlený. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744