Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump podepsal imigrační výnos 2.0. Nevztahuje se na Irák, úřadům dává šanci se na něj připravit

Trump podepsal imigrační výnos 2.0. Nevztahuje se na Irák, úřadům dává šanci se na něj připravit

Donald Trump podepsal novou verzi kontroverzního imigračního výnosu, jako první o tom informoval deník The New York Times. Stalo se tak víc než měsíc po vydání prvního dekretu, který dočasně zakázal vstup lidem ze sedmi převážně muslimských zemí a způsobil chaos na amerických letištích. Jeho platnost později zastavily soudy.

0Trump původně sliboval, že nový výnos vyjde během několika dnů. Na konec na něj ale obyvatele USA i celého světa nechal čekat týdny, jeho podpis několikrát odložil. Nový dekret by měl podle zdrojů americké televize NBC vstoupit platnost 16. března, úřady tak zřejmě budou mít možnost se na něj dopředu připravit.

Čím se výnos liší od původního?

Nový dokument počítá s 90denním zákazem vstupu pro obyvatele šesti převážně muslimských zemí, z původního seznamu vypadne Irák. Ministerstvo zahraničí i Pentagon totiž opakovaně připomínaly, že Bagdád je důležitým spojencem v boji proti takzvanému Islámskému státu.

„Irák je významným spojencem v boji proti ISIS," zdůvodnil změnu na tiskové konferenci ministr zahraničí Rex Tillerson, který použil jednu ze zkratek teroristické organizace Islámský stát. Americké úřady podle něho zajistí spolu s iráckou vládou opatření, která zabrání cestovat do USA "lidem s kriminálními či teroristickými úmysly".

Na občany Íránu, Somálska, Súdánu, Jemenu, Sýrie a Libye se bude omezení znovu vztahovat. 

Platit bude znovu také stopka pro všechny uprchlíky, deníku New York Times to řekl jeden z předních představitelů Trumpovy administrativy, který chtěl zachovat svou anonymitu. Do země během následujících 120 dnů nebudou moct vstoupit ani uprchlíci z válkou rozvrácené Sýrie, v původním dokumentu pro ně ale platil přísnější zákaz, který neuváděl žádné časové omezení.

Donald Trump považuje obyvatele zmíněných států za potenciální riziko a dekret má podle něho dát americkým úřadům čas na to, aby zavedly nový a přísnější způsob kontroly lidí cestujících do USA či ucházejících se zde o status uprchlíka. Prověrky uplatňované za éry svého předchůdce Baracka Obamy označil Trump za nedostačující.

Na držitele zelených karet se dekret nevztahuje.

Bude se opakovat soudní bitva?

Je to možné. Trumpově administrativě ale může pomoci delší doba na implementaci výnosu. První zákaz vešel v platnost okamžikem prezidentova podpisu a právě to byla jedna z věcí, kterou mu soudci vyčítali. Letiště ani úřady se na něj neměly čas připravit, to by mělo být tentokrát jiné.

Soudci ale také oponovali tím, že lidé ze zemí na seznamu nezpůsobili na americké půdě teroristický útok, výnos proto označili za diskriminační. Tento argument můžou znovu přednést i v případě sporu okolo nového výnosu.

Navzdory změnám tento nebezpečný exekutivní příkaz naši bezpečnost snižuje, nikoli zvyšuje, je nepřátelsky laděný a neamerický," uvedl v prohlášení předseda demokratů v Senátu Chuck Schumer, podle něhož je krok namířený proti muslimům motivací pro teroristické organizace.

Představitelé ministerstva spravedlnosti, zahraničí a vnitřní bezpečnosti ještě před podpisem dekretu informovali, že FBI v tuto chvíli v souvislosti s možným domácím terorismem prověřuje 300 lidí, kteří do USA přijeli jako uprchlíci. Někteří z nich měli být ze šesti zemí, na které se vztahuje nový zákaz. Přesná čísla ale úřady nezveřejnily. 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744