Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump přednese projev roku. Část demokratů ho bojkotuje, republikáni už jen doufají

Trump přednese projev roku. Část demokratů ho bojkotuje, republikáni už jen doufají

Není to „jen další projev“. Naopak. Zpráva o stavu Unie je Projev. Zásadní každoroční prohlášení amerického prezidenta v Kapitolu představuje shrnutí hlavních úspěchů uplynulého roku a představení priorit pro rok příští. Před zraky milionů Američanů. A ve chvíli, kdy je oblíbenost současného prezidenta na rekordně nízké úrovni. V noci na středu se bude hrát o hodně. Trump sice dokázal, že umí být řečník, který zvládne zaujmout. Otázka zní, zda dokáže být dostatečně disciplinovaný a sám sebe nebude následně sabotovat. 

„Projev, který současný prezident v Kapitolu pronese, bude podivuhodně neTrumpovský. Ponese se ve smyslu smíření rozděleného národa, budování hodnot, naděje, že bude líp. Mezi každým řádkem bude patrný motiv silné, jednotné Ameriky,“ prozrazuje nejmenovaný zdroj serveru Politico. „Trump nabídne oběma politickým stranám legislativní agendu – velký balík investic do infrastruktury, navrhne společný základ imigrační reformy i balík opatření založený na jeho vizi America First,“ dodává zdroj.

Tón projevu má být smířlivý, založený na respektování obou politických stran zastoupených v Kongresu. „Zahleděný do budoucna,“ dodává zdroj Politica. Některé věci ale prostě naplánovat nejdou.

Třeba Trumpův temperament. Unese před stovkami kongresmanů tíhu okamžiku? A pokud projev zvládne, nezkazí si pozitivní moment nějakým impulzivním a malicherným tweetem? „Je v tomto ohledu velmi nedisciplinovaný,“ přiznává pro server ABC News Ari Fleischer, tiskový mluvčí z éry prezidenta George W. Bushe. „Pokaždé, když se mu něco povede, když zaujme nějakou linii, tak se brzy nechá vykolejit nějakým impulzivním tweetem.“

Jestli Američany rok pod Trumpem něco naučil, bylo to, že jeho prohlášení spíše rozdělují, než sbližují. Třeba když na počátku ledna Trump na adresu afrických a karibských přistěhovalců prohlásil, že pocházejí z pr*ele světa. To pochopitelně vyvolalo nejen vlnu kritiky mezi Američany i zástupci Afrických a Karibských států, ale i mezi některými domácími politiky. Kongresman Albio Sires obratem prohlásil, že bude Trumpův středeční projev bojkotovat. Kromě něj bojkot prezidentovy řeči oznámilo i minimálně pět dalších demokratů. „Proč bych měla investovat svůj čas, abych poslouchala sedmilháře?“ ptá se kongresmanka Maxine Watersová. 

Trump je zkrátka jiný, než předešlí prezidenti. Jedním z rozdílů je i to, že současný prezident neplánuje po projevu vyrazit na turné po USA, kde američtí prezidenti tradičně pronášejí ještě několik menších projevů. „Poslední prezidenti vždy využili příležitosti a propagovali svou agendu lokálně. Jde o skvělý způsob, jak získat zájem médií,“ tvrdí zpravodaj CNN z Bílého domu Jeff Zeleny. „Nyní prezident řekl Ne. Chce prý zůstat ve Washingtonu.“

Alespoň z hlavního projevu tak nyní Trump musí vytěžit co nejvíce. Američané jsou totiž velmi nervózní z vyšetřování ohledně ovlivňování prezidentských voleb a dávají to prezidentovi jasně najevo. Trumpova obliba vytrvale klesá a nyní osciluje kolem 35 procent.

To je o to důležitější, že letošní rok je rokem voleb. Američané budou na počátku listopadu volit všechny zástupce Sněmovny reprezentantů a třetinu senátorů, kromě toho budou vybírat i mnohé regionální politiky. 

Republikáni jsou sice z „neřízené střely“ Trumpa sami nešťastní, nicméně jejich vyhlídky v nadcházejících volbách vypadají příšerně, takže jejich nejlepší šancí je nyní sklapnout podpatky, zasalutovat Trumpovi a nervózně se usmívat do kamer. 

I to je důvod, proč vše musí být perfektní a proč se Trump musí ukázat jako schopný státník a ne jako nedospělé děcko, které se hádá o velikost svého červeného jaderného tlačítka. Bílý dům proto na projevu, který připravují poradce Stephen Miller a Rob Porter, Trumpův tajemník, pracuje už týdny. Své slovo mají i ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany James Mattis a bezpečnostní poradce H. R. McMaster.

Konečné slovo však má pochopitelně sám Trump. Ten v uplynulém týdnu pečlivě opoznámkovával verze, které se k němu dostávaly, a posílal je zpět poradcům k dopracování. V pondělí a v úterý si bývalý realitní magnát projev nacvičoval. Nyní nezbývá než doufat, že vše zvládne bez chyby.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1