Trump připomíná vůdce z 1. světové války, tvrdí historik. Je stejně nacionalistický a rasistický | info.cz

Články odjinud

Trump připomíná vůdce z 1. světové války, tvrdí historik. Je stejně nacionalistický a rasistický

Donald Trump jako by vypadl z historického románu o první světové válce. Podle britského historika Dana Snowa používá americký prezident rétoriku, která byla obvyklá pro státní představitele v 19. a na začátku 20. století. Ve svých projevech používá rasistické výrazy a mluví populisticky. Právě to dle dějepisce nakonec vyústilo v to, že za starce mluvící o potřebné národní autonomii v první světové válce umírali mladí muži.

„Vidím zde několik podobností s rokem 1914. Jedna z ni je způsob, jak Trump mluví rasisticky. Řekl o Mexičanech, že jsou násilníci. Před první světovou válkou bylo zase normální mluvit o Slovanech jako o méněcenných lidských bytostech,“ tvrdí dle listu The Independent Snow.

Kromě Mexika se Trump obecně vyjadřuje nelichotivě o lidech tmavší pleti a obecně je poměrně věrný svému heslu America first (Amerika na prvním místě). Nacionalistický příklon politiky USA je už také znatelný v oblasti mezinárodních vztahů, kde nyní Spojené státy jako garanta světové rovnováhy pozvolna nahrazuje Čína.

Podle Snowa Trumpovo vyjadřování přímo nepředpovídá další světovou válku, měli bychom se mít ale na pozoru. „Když prezident zvesela mluví o možném jaderném útoku na Severní Koreu, vyhrožuje násilím a chlubí se zbrojním arzenálem, měli bychom si vzpomenout na básně o válce. Měli bychom si pamatovat, že ti mladí muži, kteří odešli bojovat v roce 1914 a protrpěli neuvěřitelná muka, to dělali kvůli starým morousům, kteří se strachovali o nějaký národní statut,“ dodává Snow.

Historik se diví svým kolegům, že se také nějak výrazně neprojeví a neupozorní na to, k čemu by se po sto letech opět mohlo schylovat. Podle Snowa by badatelé měli studovat historii, ale neměli by zapomínat upozorňovat na to, jak můžou současné události ovlivňovat a připomínat to, co se dělo už v minulosti.

„Myslím, že historici zapomněli na důvod, proč dějiny studují. Všichni tady sedíme a mluvíme o tom, že je důležité si některé věci pamatovat, aby se už nemohly opakovat. Součástí toho by měla být i situace, kdy přiznáme, že ze současného dění máme proto obavy,“ doplňuje Snow.

Je podle něj bizarní, že lidstvo jde neustále kupředu, ale vybírá si stále typově stejné vůdce. „Je až groteskní, že lidí nyní dokáží odpálit do vesmíru raketu s robotem a komunikovat s ním, ale vedou nás stále stejné typy politiků jako před 2 500 lety,“ uzavírá historik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud