Trump připravuje puč a chce svrhnout demokracii, tvrdí historik. Radí, jak se bránit | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump připravuje puč a chce svrhnout demokracii, tvrdí historik. Radí, jak se bránit

Trump připravuje puč a chce svrhnout demokracii, tvrdí historik. Radí, jak se bránit

„Je nevyhnutelné, že se Donald Trump pokusí zorganizovat puč a svrhnout americkou demokracii,“ domnívá se historik Timothy Snyder. Akademikovi z Yaleovy univerzity nyní vychází kniha Tyranie. Varuje v ní před vzestupem autoritářských režimů v USA i Evropě a radí, jak se s nimi vypořádat.

V souvislosti s vydáním nové knihy poskytl Snyder rozhovor internetovému magazínu Salon. Mluvil v něm o nebezpečích, které podle něj pro USA skýtá působení Donalda Trumpa v roli amerického prezidenta.

„Myslím, že je takřka nevyhnutelné, že se o to pokusí,“ odpověděl Snyder na otázku, jestli by Trump mohl chtít vyvolat události srovnatelné s požárem Říšského sněmu, který ve 30. letech v Německu vedl k utužení moci nacistů. „Důvod? Myslím, že normální cesty, jak si zvýšit popularitu, pro něj příliš nepracují,“ tvrdí historik.

Snyder upozorňuje, že za normálních okolností si politici zvyšují popularitu prosazováním určitého typu politiky a vítězstvím ve volbách. S republikány to však podle něj v následujících letech nevypadá tak dobře.

„Tudíž mohou být svedení představou, že se dostanou do nového rytmu, který nezávisí na populární politice a nějakých cyklech,“ konstatuje s tím, že sám Trump vykazuje známky fašistických politiků. „Ti říkají, nestarejte se o fakta, nestarejte se o logiku. Místo toho přemýšlejte o mystice a o přímém spojení lídra s lidem. To je fašismus. Ať se nám to líbí, nebo ne.“

Absolutně pesimistický však Snyder není. Tvrdí, že ačkoli se Trump bude snažit upevňovat moc, USA jeho pokusy ustojí. „Ne proto, že jsme tak skvělí, ale proto, že máme trochu času na přípravu,“ praví.

V knize Snyder popisuje, že jedním ze způsobů, jak se pokusu o autoritářský převrat postavit, je občanská aktivita. Musí však přijít hned v počátku, kdy je ještě povoleno demonstrovat a vyjádření odlišného názoru neohrožuje váš život.

„Až se jednou dostaneme do stádia, kde protesty budou nezákonné, pak se věci jako vysoká politika dostanou na ulici. Musí se to stát, ale je to nebezpečnější. Je to úplně jiný druh rozhodnutí,“ uzavírá Snyder.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.