Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump působil po hurikánu jako slon v porcelánu. V postižených místech roste napětí a pocit zmaru

Trump působil po hurikánu jako slon v porcelánu. V postižených místech roste napětí a pocit zmaru

Severní a Jižní Karolína a část Virginie se zotavují z následků hurikánu Florence. Ten po sobě nechal nejméně 37 mrtvých a statisíce lidí i po týdnu přežívají v zoufalých podmínkách s omezeným přístupem k potravinám a často bez elektrické energie. V zasažených oblastech roste rasové napětí a místní se obávají i znečištěné vody. Americký prezident Donald Trump při návštěvě Severní Karolíny ujistil, že nikdo nezůstane bez pomoci. Zároveň ale ukázal, že empatie nepatří k jeho silným stránkám.

Když Donald Trump ve středu dorazil do Severní Karolíny, naskytl se mu pohled na místa zpustošená hurikánem Florence a následnými záplavami. Prezident se setkal s místními a zkoumal, jak moc jsou zdejší města zdevastovaná. Při té příležitosti narazil i na zničený dům, do něhož vlivem hurikánu narazila jachta.

„To je vaše loď, nebo se vaší stala?“ zeptal se prezident majitele. Když se dozvěděl, že jachta muži nepatří, prohlédl si ji zblízka, pousmál se a konstatoval: „Alespoň jste dostal pěknou loď.“

Slova, která reflektovala většina amerických médií, znovu vyvolala otázky o Trumpově (ne)schopnosti projevit upřímnou lítost. Příliš empaticky se šéf Bílého domu neprojevuje ani běžně, právě katastrofy a mimořádné události ale odhalují jeho cynismus ještě více. Loni jej mnozí kritizovali, když přijel na hurikány zdevastované Portoriko a mezi místní rozhazoval papírové ubrousky. Starosta města San Juan jeho jednání označil za děsivé a odporné.

V souvislosti s Portorikem se Trump nepříliš slavně projevil i letos. Nejprve se pochválil, jak jeho administrativa zvládla americké provincii pomoci. Když se mu dostalo odpovědi, že na ostrově zemřely skoro tři tisíce lidí a úřady nedokázaly dlouhé měsíce zajistit obnovu, opáčil, že statistikám o obětech nevěří.

Navzdory podivné poznámce o lodi však prezident, jenž do Severní Karolíny přicestoval mimo jiné v doprovodu ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové či senátora Lindseyho Grahama, působil poněkud smířlivěji. Slíbil, že jak Severní, tak Jižní Karolína obdrží federální pomoc, která by jim měla umožnit rychleji se zotavit z tragédie, v důsledku které dosud zemřelo 37 lidí.

„Stoprocentně tu budeme. Nic nezůstane nedodělané. Budete mít vše, co potřebujete,“ prohlásil Trump na brífinku ve městě Havelock. Zároveň poděkoval záchranářům, kteří se na místě starali o prvotní pomoc postiženým a snaží se obnovovat dodávky jídla a elektrického proudu do zasažených oblastí.

Jednotlivá města však stále trápí rozvodněné řeky. Řada lokalit je i týden po hurikánu pod vodou. Více než 15 tisíc lidí v Severní Karolíně zůstává podle místních úřadů v dočasných přístřešcích mimo svůj domov, přes 200 tisíc lidí se musí obejít bez elektrického proudu.

V Severní Karolíně narůstá rasové napětí, černošské čtvrti si přijdou zapomenuté

Těžká doba navíc zesiluje společenské konflikty. V postižených oblastech narůstá rasové napětí. Například severokarolínský Wilmington patří mezi města s velkou mírou segregace. Zpráva Univerzity v Severní Karolíně z roku 2016 označuje místní školy za „hypersegregované“. Odlišné jsou i výdělky. Zatímco median příjmů obyvatel Wilmingtonu činí podle dat agentury provádějící sčítání lidu necelých 44 tisíc dolarů ročně, v převážně černošské čtvrti Northside je číslo až třikrát menší.

Mnoho obyvatel navíc cítí, že k nim úřady přistupují jinak než k bělochům. Vidí, že oni strádají, nemají elektřinu a maso je pro ně vzácností, v jiných sousedstvích se již řadu škod podařilo opravit, otevřely stánky s hamburgery nebo hot dogy a lidem fungují klimatizace nebo připojení k internetu. „Všichni bílí lidé kolem nás mají elektřinu. My ne. Nikdo nepřišel nám pomoct, tak si pomáháme sami,“ tlumočí reportér deníku Guardian slova Josepha Cobbse, jenž se mezitím v Northside snaží přehlušit zvuk generátoru, který v nepříliš dobrém stavu dodává spolu s dalšími dvěma energii jednomu bloku domů.

Pro místní s nízkým příjmem je navíc problémem, že se nemohou vrátit do práce. Datum, kdy to konečně bude možné, vyhlíží například 31letá Shacory Blanksová. O hurikánu se dozvěděla na poslední chvíli od synovce. Sama nemá televizi, protože si ji nemůže dovolit. Její příjem, který se jí navíc během nynějších dnů „volna“ krátí, stačí sotva na pokrytí nájmu, účtů a jídla. „Vydělávám ale příliš na to, abych dostávala podporu,“ povzdychla si žena.

I ona je nyní naštvaná a zoufalá. Nejen ze své finanční nouze, ale i kvůli tomu, co rozčiluje Cobbse – dramaticky rychlejšímu tempu oprav v převážně bělošských čtvrtích. „Tak to je vždycky. Jejich sousedství se opravují jako první, jejich ulice se opravují jako první. Když vypadne proud, mají jej jako první,“ praví.

Další velký strašák: řeky znečištěné prasečími výkaly a jedovatým popelem

Dalším velkým rizikem, které musí místní řešit, je znečištění vody prasečími exkrementy, které hurikán naplavil do řek, lagun a obydlí. Podle jihokarolínských úřadů je prasečím odpadem znečištěno 13 lagun a tucty dalších mohou následovat. Podél řek navíc leží 200 tisíc tun uhelného popela obsahujícího arsen a rtuť.

V Severní Karolíně je celkem 3300 lagun a ve státě je druhý největší počet prasečích farem na celém území USA. Řada z nich se nachází v těsné blízkosti řek. Během hurikánu Floyd v roce 1999 unikly do řek tuny prasečích exkrementů, které měly za následek masivní úhyn ryb. Současnou situaci komplikuje i předpověď, podle níž by hladiny řek mohly i nadále stoupat.

Znečištěná voda je potenciálně větším rizikem než samotný hurikán. Řada lidí po loňských hurikánech na Portoriku zmíněných v úvodu tohoto textu nezemřela přímo při bouři, ale právě kvůli následnému nedostatku pitné vody a špatné lékařské péči.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1