Články odjinud

Trump působil po hurikánu jako slon v porcelánu. V postižených místech roste napětí a pocit zmaru

Trump působil po hurikánu jako slon v porcelánu. V postižených místech roste napětí a pocit zmaru

Severní a Jižní Karolína a část Virginie se zotavují z následků hurikánu Florence. Ten po sobě nechal nejméně 37 mrtvých a statisíce lidí i po týdnu přežívají v zoufalých podmínkách s omezeným přístupem k potravinám a často bez elektrické energie. V zasažených oblastech roste rasové napětí a místní se obávají i znečištěné vody. Americký prezident Donald Trump při návštěvě Severní Karolíny ujistil, že nikdo nezůstane bez pomoci. Zároveň ale ukázal, že empatie nepatří k jeho silným stránkám.

Když Donald Trump ve středu dorazil do Severní Karolíny, naskytl se mu pohled na místa zpustošená hurikánem Florence a následnými záplavami. Prezident se setkal s místními a zkoumal, jak moc jsou zdejší města zdevastovaná. Při té příležitosti narazil i na zničený dům, do něhož vlivem hurikánu narazila jachta.

„To je vaše loď, nebo se vaší stala?“ zeptal se prezident majitele. Když se dozvěděl, že jachta muži nepatří, prohlédl si ji zblízka, pousmál se a konstatoval: „Alespoň jste dostal pěknou loď.“

Slova, která reflektovala většina amerických médií, znovu vyvolala otázky o Trumpově (ne)schopnosti projevit upřímnou lítost. Příliš empaticky se šéf Bílého domu neprojevuje ani běžně, právě katastrofy a mimořádné události ale odhalují jeho cynismus ještě více. Loni jej mnozí kritizovali, když přijel na hurikány zdevastované Portoriko a mezi místní rozhazoval papírové ubrousky. Starosta města San Juan jeho jednání označil za děsivé a odporné.

V souvislosti s Portorikem se Trump nepříliš slavně projevil i letos. Nejprve se pochválil, jak jeho administrativa zvládla americké provincii pomoci. Když se mu dostalo odpovědi, že na ostrově zemřely skoro tři tisíce lidí a úřady nedokázaly dlouhé měsíce zajistit obnovu, opáčil, že statistikám o obětech nevěří.

Navzdory podivné poznámce o lodi však prezident, jenž do Severní Karolíny přicestoval mimo jiné v doprovodu ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové či senátora Lindseyho Grahama, působil poněkud smířlivěji. Slíbil, že jak Severní, tak Jižní Karolína obdrží federální pomoc, která by jim měla umožnit rychleji se zotavit z tragédie, v důsledku které dosud zemřelo 37 lidí.

„Stoprocentně tu budeme. Nic nezůstane nedodělané. Budete mít vše, co potřebujete,“ prohlásil Trump na brífinku ve městě Havelock. Zároveň poděkoval záchranářům, kteří se na místě starali o prvotní pomoc postiženým a snaží se obnovovat dodávky jídla a elektrického proudu do zasažených oblastí.

Jednotlivá města však stále trápí rozvodněné řeky. Řada lokalit je i týden po hurikánu pod vodou. Více než 15 tisíc lidí v Severní Karolíně zůstává podle místních úřadů v dočasných přístřešcích mimo svůj domov, přes 200 tisíc lidí se musí obejít bez elektrického proudu.

V Severní Karolíně narůstá rasové napětí, černošské čtvrti si přijdou zapomenuté

Těžká doba navíc zesiluje společenské konflikty. V postižených oblastech narůstá rasové napětí. Například severokarolínský Wilmington patří mezi města s velkou mírou segregace. Zpráva Univerzity v Severní Karolíně z roku 2016 označuje místní školy za „hypersegregované“. Odlišné jsou i výdělky. Zatímco median příjmů obyvatel Wilmingtonu činí podle dat agentury provádějící sčítání lidu necelých 44 tisíc dolarů ročně, v převážně černošské čtvrti Northside je číslo až třikrát menší.

Mnoho obyvatel navíc cítí, že k nim úřady přistupují jinak než k bělochům. Vidí, že oni strádají, nemají elektřinu a maso je pro ně vzácností, v jiných sousedstvích se již řadu škod podařilo opravit, otevřely stánky s hamburgery nebo hot dogy a lidem fungují klimatizace nebo připojení k internetu. „Všichni bílí lidé kolem nás mají elektřinu. My ne. Nikdo nepřišel nám pomoct, tak si pomáháme sami,“ tlumočí reportér deníku Guardian slova Josepha Cobbse, jenž se mezitím v Northside snaží přehlušit zvuk generátoru, který v nepříliš dobrém stavu dodává spolu s dalšími dvěma energii jednomu bloku domů.

Pro místní s nízkým příjmem je navíc problémem, že se nemohou vrátit do práce. Datum, kdy to konečně bude možné, vyhlíží například 31letá Shacory Blanksová. O hurikánu se dozvěděla na poslední chvíli od synovce. Sama nemá televizi, protože si ji nemůže dovolit. Její příjem, který se jí navíc během nynějších dnů „volna“ krátí, stačí sotva na pokrytí nájmu, účtů a jídla. „Vydělávám ale příliš na to, abych dostávala podporu,“ povzdychla si žena.

I ona je nyní naštvaná a zoufalá. Nejen ze své finanční nouze, ale i kvůli tomu, co rozčiluje Cobbse – dramaticky rychlejšímu tempu oprav v převážně bělošských čtvrtích. „Tak to je vždycky. Jejich sousedství se opravují jako první, jejich ulice se opravují jako první. Když vypadne proud, mají jej jako první,“ praví.

Další velký strašák: řeky znečištěné prasečími výkaly a jedovatým popelem

Dalším velkým rizikem, které musí místní řešit, je znečištění vody prasečími exkrementy, které hurikán naplavil do řek, lagun a obydlí. Podle jihokarolínských úřadů je prasečím odpadem znečištěno 13 lagun a tucty dalších mohou následovat. Podél řek navíc leží 200 tisíc tun uhelného popela obsahujícího arsen a rtuť.

V Severní Karolíně je celkem 3300 lagun a ve státě je druhý největší počet prasečích farem na celém území USA. Řada z nich se nachází v těsné blízkosti řek. Během hurikánu Floyd v roce 1999 unikly do řek tuny prasečích exkrementů, které měly za následek masivní úhyn ryb. Současnou situaci komplikuje i předpověď, podle níž by hladiny řek mohly i nadále stoupat.

Znečištěná voda je potenciálně větším rizikem než samotný hurikán. Řada lidí po loňských hurikánech na Portoriku zmíněných v úvodu tohoto textu nezemřela přímo při bouři, ale právě kvůli následnému nedostatku pitné vody a špatné lékařské péči.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818