Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali?

Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali?

Historické setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una v Singapuru skončilo podpisem společného prohlášení. Trump označil sotva dvoustránkový dokument za komplexní, ale stejně jako Kim jeho obsah v prvních chvílích ani náznakem nekomentoval.

Trump s Kimem se rozhodli svět ještě chvíli napínat. Novináři z dostupných fotografií ale ještě před tiskovou konferencí vyčetli, že text obsahuje nekonkrétní závazek KLDR k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.

CNN cituje pasáž z dokumentu takto: „Prezident Trump a předseda Kim Čong-un uskutečnili vyčerpávající, hlubokou a upřímnou výměnu názorů na záležitosti spojené s nastavením nových vztahů mezi USA a KLDR a vytvoření trvalého a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově. Prezident Trump se zavázal k bezpečnostním zárukám pro KLDR a předseda Kim Čong-un potvrdil své odhodlání k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.“

Není zřejmé, jak závazné a specifické formulace dokument obsahuje. Kritici poukazují na fakt, že ve skutečnosti celou problematiku nikam dál neposouvá, protože obecný závazek k denuklearizaci byl na stole i před jednáním. Navíc bez přesně daných podmínek a přístupu pro zahraniční inspektory není možné její průběh ve skutečnosti ověřit.

Dokument obsahuje celkem čtyři body. Jak ze Singapuru píše reportér INFO.CZ Marek Hudema, kromě denuklearizace se jedná o závazek nastavení nových vztahů vedoucích k míru a prosperitě a o úsilí o trvalý mír. 

Washington a Pchjongjang se rovněž dohodly na vyhledání, identifikaci a repatriaci ostatků padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.