Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali?

Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali?

Historické setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una v Singapuru skončilo podpisem společného prohlášení. Trump označil sotva dvoustránkový dokument za komplexní, ale stejně jako Kim jeho obsah v prvních chvílích ani náznakem nekomentoval.

Trump s Kimem se rozhodli svět ještě chvíli napínat. Novináři z dostupných fotografií ale ještě před tiskovou konferencí vyčetli, že text obsahuje nekonkrétní závazek KLDR k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.

CNN cituje pasáž z dokumentu takto: „Prezident Trump a předseda Kim Čong-un uskutečnili vyčerpávající, hlubokou a upřímnou výměnu názorů na záležitosti spojené s nastavením nových vztahů mezi USA a KLDR a vytvoření trvalého a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově. Prezident Trump se zavázal k bezpečnostním zárukám pro KLDR a předseda Kim Čong-un potvrdil své odhodlání k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.“

Není zřejmé, jak závazné a specifické formulace dokument obsahuje. Kritici poukazují na fakt, že ve skutečnosti celou problematiku nikam dál neposouvá, protože obecný závazek k denuklearizaci byl na stole i před jednáním. Navíc bez přesně daných podmínek a přístupu pro zahraniční inspektory není možné její průběh ve skutečnosti ověřit.

Dokument obsahuje celkem čtyři body. Jak ze Singapuru píše reportér INFO.CZ Marek Hudema, kromě denuklearizace se jedná o závazek nastavení nových vztahů vedoucích k míru a prosperitě a o úsilí o trvalý mír. 

Washington a Pchjongjang se rovněž dohodly na vyhledání, identifikaci a repatriaci ostatků padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1