Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali? | info.cz

Články odjinud

Trump s Kimem napínají svět. Co stojí v dokumentu, který podepsali?

Historické setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una v Singapuru skončilo podpisem společného prohlášení. Trump označil sotva dvoustránkový dokument za komplexní, ale stejně jako Kim jeho obsah v prvních chvílích ani náznakem nekomentoval.

Trump s Kimem se rozhodli svět ještě chvíli napínat. Novináři z dostupných fotografií ale ještě před tiskovou konferencí vyčetli, že text obsahuje nekonkrétní závazek KLDR k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.

CNN cituje pasáž z dokumentu takto: „Prezident Trump a předseda Kim Čong-un uskutečnili vyčerpávající, hlubokou a upřímnou výměnu názorů na záležitosti spojené s nastavením nových vztahů mezi USA a KLDR a vytvoření trvalého a stabilního mírového režimu na Korejském poloostrově. Prezident Trump se zavázal k bezpečnostním zárukám pro KLDR a předseda Kim Čong-un potvrdil své odhodlání k úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.“

Není zřejmé, jak závazné a specifické formulace dokument obsahuje. Kritici poukazují na fakt, že ve skutečnosti celou problematiku nikam dál neposouvá, protože obecný závazek k denuklearizaci byl na stole i před jednáním. Navíc bez přesně daných podmínek a přístupu pro zahraniční inspektory není možné její průběh ve skutečnosti ověřit.

Dokument obsahuje celkem čtyři body. Jak ze Singapuru píše reportér INFO.CZ Marek Hudema, kromě denuklearizace se jedná o závazek nastavení nových vztahů vedoucích k míru a prosperitě a o úsilí o trvalý mír. 

Washington a Pchjongjang se rovněž dohodly na vyhledání, identifikaci a repatriaci ostatků padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud