Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump se skoro dvakrát týdně prohání po golfových hřištích. Je to v zájmu státu, hájí Bílý dům milionové náklady

Trump se skoro dvakrát týdně prohání po golfových hřištích. Je to v zájmu státu, hájí Bílý dům milionové náklady

Americký prezident Donald Trump golf miluje. Není tajemství, že je to jeho koníček a vášeň. Tvrdí, že při tom odpočívá i prosazuje svou prezidentskou agendu. Mnozí Američané to však vidí jinak a s tím, jak se uzavírá první rok nového prezidenta ve funkci, mu vystavili účet. Novináři zjistili, že bývalý realitní magnát navštívil loni golfové resorty minimálně 91krát, což daňové poplatníky stojí desítky milionů dolarů. Bílý dům ale zarytě tvrdí, že jsou to dobře vynaložené peníze.

Podle zpravodajů z Bílého domu je jasné, že Trump loni v prezidentské funkci navštívil golfové resorty alespoň 91krát, samotné hry se účastnil minimálně v 75 případech. Američané se nyní ptají, jak jim Trumpova kratochvíle, která je stojí desítky milionů dolarů, pomáhá.

„Prezident si během golfu vypěstoval hlubší a lepší vztahy se členy Kongresu, což mu následně pomohlo prosadit jeho agendu – ať již jde o daňovou reformu či daňové úlevy,“ uvedla na přímý dotaz prezidentova mluvčí Sarah Huckabeeová.

Trump přitom během předvolební kampaně kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za to, že sám trávil na greenu příliš mnoho času. Sám jej však nyní v návštěvách resortů hravě překonal – dokonce trojnásobně.

Kromě amerických politiků vyrazil Trump na partičku gentlemanské hry například s profesionálními hráči Tigerem Woodsem a Rorym Mcllroyem nebo s japonským premiérem Šinzó Abem.

Každá taková návštěva golfového resortu přitom stojí americké daňové poplatníky nemalé peníze. Musejí uhradit dopravu prezidenta na místo i náklady na jeho ochranu. Mezi další položky pak patří třeba i pronájem golfových vozíků americkou tajnou službou, zapůjčení přenosných toalet pro agenty, nebo ochrana pobřeží. Celkový účet za Trumpovu golfovou vášeň se tak odhaduje na desítky milionů dolarů.

Donald Trump přitom většinou hraje na svých hřištích, skrze svou firmu Trump Organisation totiž vlastní sedmnáct golfových resortů. Dvanáct z nich se nachází v USA, dva jsou v Dubaji, dva ve Skotsku a jeden v Indonésii.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744