Trump si může oddychnout. Senátní výbor těsně doporučil Pompea na ministra zahraničí | info.cz

Články odjinud

Trump si může oddychnout. Senátní výbor těsně doporučil Pompea na ministra zahraničí

Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu v pondělí podpořil nominaci Mika Pompea na ministra zahraničí. Dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) nominovaný prezidentem Donaldem Trumpem uspěl těsným poměrem hlasů díky republikánské většině. Očekává se, že po doporučení výboru jej do ministerské funkce schválí i senátní plénum, které by mohlo hlasovat ještě tento týden, uvedla agentura Reuters.

Pompeo zprvu kromě demokratů čelil námitkám i ze strany některých republikánů. Jeden ze členů výboru Rand Paul ještě v pondělí tvrdil, že bude hlasovat proti Pompeovi, což by při očekávaném odporu všech demokratů znamenalo, že výbor poměrem 11:10 jeho schválení plénu nedoporučí. Paul však na poslední chvíli změnil názor, což znamenalo Pompeův úspěch.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu křídlu, zasedal od roku 2011 do loňského ledna ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Na post kongresmana rezignoval, aby se mohl ujmout vedení CIA. Někteří demokraté jej označují za příliš slabého politika na to, aby mohl vyvažovat mnohdy nevypočitatelné Trumpovy kroky v zahraniční politice.

Několik demokratů však již ohlásilo, že jej hodlají na plénu podpořit a tak americká média vesměs soudí, že díky těsné republikánské většině v Senátu Pompeova kandidatura projde. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell po hlasování ve výboru prohlásil, že pro jeho schválení bude dostatek senátorů i na plénu a že by se mohlohlasovat už tento týden.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud