Články odjinud

Trump ukázal zbytku G7 záda a míří za Kimem. Odveta za cla by byla chyba, pohrozil na závěr

Trump ukázal zbytku G7 záda a míří za Kimem. Odveta  za cla by byla chyba, pohrozil na závěr

Americký prezident Donald Trump předčasně opustil summit skupiny nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě a rovnou míří do Singapuru, kde se má v úterý sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Podle agentury AP poznamenal, že toto shledání bude pro KLDR jedinečnou příležitostí, která už se nebude opakovat. Pokračuje tak v silných výrocích posledních dní – v Kanadě se s lídry dalších zemí dle AP loučil ostrým vzkazem, že odveta za cla uvalená na dovoz oceli do USA by byla chybou. Právě kvůli clům panovala na summitu dusná atmosféra a Trump byl v podstatě izolovaný.

Trump podle agentury AP kolegy z nejvyspělejších zemí varoval, aby nestavěli bariéry vzájemnému obchodu. Paradoxně právě to sám učinil, když na zahraniční dovoz uvalil cla, čímž vyvolal napětí a kritiku. 

Trump v Kanadě uvedl, že Spojené státy potřebují spravedlivý přístup na trhy a nejsou ochotny tolerovat jednání zemí, které vůči nim spravedlivé nejsou. "Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány," uvedl Trump. Zároveň dodal, že současné lídry zemí G7 za nespravedlivé obchodní dohody neviní.

Schůzku označil celkově za úspěšnou, ačkoli obecně je hodnocená jako napjatá a opakovaně zaznívá, že Trump na ní byl kvůli své pozici ve věci zahraničního obchodu prakticky v opozici ke všem ostatním.

"Můj vztah s německou kancléřkou, francouzským prezidentem a kanadským premiérem je skvělý, falešná média to zkreslují," řekl v reakci na dotaz novináře, zda jeho rozhodnutí odjet ze summitu dříve nemůže budit dojem, že se k zemím G7 otáčí zády. Trump už před summitem řekl, že odjede dřív, aby se mohl připravit na setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

K tématu nadcházejícího summitu v Singapuru Trump řekl, že severokorejský vůdce může pozitivně ovlivnit budoucnost KLDR, má ale jen jednu šanci. Chystaný summit v Singapuru přitom Trump označil za "mírovou misi". Zda Kim denuklearizaci Korejského poloostrova myslí vážně, ale bude jasné během minuty, řekl Trump.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud