Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump ukázal zbytku G7 záda a míří za Kimem. Odveta za cla by byla chyba, pohrozil na závěr

Trump ukázal zbytku G7 záda a míří za Kimem. Odveta  za cla by byla chyba, pohrozil na závěr

Americký prezident Donald Trump předčasně opustil summit skupiny nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě a rovnou míří do Singapuru, kde se má v úterý sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Podle agentury AP poznamenal, že toto shledání bude pro KLDR jedinečnou příležitostí, která už se nebude opakovat. Pokračuje tak v silných výrocích posledních dní – v Kanadě se s lídry dalších zemí dle AP loučil ostrým vzkazem, že odveta za cla uvalená na dovoz oceli do USA by byla chybou. Právě kvůli clům panovala na summitu dusná atmosféra a Trump byl v podstatě izolovaný.

Trump podle agentury AP kolegy z nejvyspělejších zemí varoval, aby nestavěli bariéry vzájemnému obchodu. Paradoxně právě to sám učinil, když na zahraniční dovoz uvalil cla, čímž vyvolal napětí a kritiku. 

Trump v Kanadě uvedl, že Spojené státy potřebují spravedlivý přístup na trhy a nejsou ochotny tolerovat jednání zemí, které vůči nim spravedlivé nejsou. "Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány," uvedl Trump. Zároveň dodal, že současné lídry zemí G7 za nespravedlivé obchodní dohody neviní.

Schůzku označil celkově za úspěšnou, ačkoli obecně je hodnocená jako napjatá a opakovaně zaznívá, že Trump na ní byl kvůli své pozici ve věci zahraničního obchodu prakticky v opozici ke všem ostatním.

"Můj vztah s německou kancléřkou, francouzským prezidentem a kanadským premiérem je skvělý, falešná média to zkreslují," řekl v reakci na dotaz novináře, zda jeho rozhodnutí odjet ze summitu dříve nemůže budit dojem, že se k zemím G7 otáčí zády. Trump už před summitem řekl, že odjede dřív, aby se mohl připravit na setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

K tématu nadcházejícího summitu v Singapuru Trump řekl, že severokorejský vůdce může pozitivně ovlivnit budoucnost KLDR, má ale jen jednu šanci. Chystaný summit v Singapuru přitom Trump označil za "mírovou misi". Zda Kim denuklearizaci Korejského poloostrova myslí vážně, ale bude jasné během minuty, řekl Trump.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1