Trump vyzval poslance k přijetí „tvrdého, ale spravedlivého“ migračního zákona | info.cz

Články odjinud

Trump vyzval poslance k přijetí „tvrdého, ale spravedlivého“ migračního zákona

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Sněmovnu reprezentantů, v níž mají republikáni převahu, aby přijala návrh zákona, který by problém rozdělování rodin migrantů bez dokumentů trvale vyřešil. Učinil tak podle agentury Reuters navzdory tomu, že zákon má malou naději na přijetí v Senátu, kde je republikánská většina velmi těsná.

Trump na twitteru napsal, že přijetí „tvrdého, ale spravedlivého“ zákona vyšle signál, že Američané chtějí pevné hranice a bezpečnost. Opoziční demokraty pak obvinil z toho, že jsou zastánci otevřených hranic a z toho vyplývajícího nárůstu kriminality.

Nový zákon má být výsledkem kompromisního republikánského návrhu, který má mimo jiné ukončit spornou praxi rozdělování rodin zadržených přistěhovalců bez dokumentů. Tu už dočasně zastavil dekret, který Trump v těchto dnech podepsal pod tlakem rozhořčeného veřejného mínění.

Návrh počítá se zrušením omezení pro vazební zadržování nezletilých s rodiči. Docílit se má toho, aby rodiče s dětmi byli zadržováni výhradně ve střediscích ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Minulý týden kongresmani zamítli návrh konzervativního křídla republikánů, který omezoval i legální přistěhovalectví. Kompromisní návrh, stejně jako ten konzervativní, vyčleňuje peníze na Trumpem požadovanou stavbu zdi na hranicích s Mexikem a na posílení bezpečnosti, konkrétně 25 miliard dolarů (556 miliard Kč). Řeší také cestu k získání občanství pro takzvané snílky, což jsou přistěhovalci, kteří do USA přišli bez dokladů jako děti a kterým nyní hrozí deportace.

Návrh požaduje, aby zaměstnavatelé elektronicky ověřovali přistěhovalecký status svých zaměstnanců, zároveň ale usnadňuje firmám v řadě odvětví, především ve stavebnictví, zemědělství či službách, najímat cizince.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud