Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump změnil Obamovu politiku o 180 stupňů, pociťují to především bezúhonní migranti

Trump změnil Obamovu politiku o 180 stupňů, pociťují to především bezúhonní migranti

Když Donald Trump hýřil sliby ve své předvolební kampani, nebyla podle mnohých jeho slova ničím jiným než pouhou vábničkou, která mu měla přitáhnout hlasy naivních Američanů. Chyba lávky. Přestože (krásná a vysoká) fyzická zeď na hranicích s Mexikem zatím nestojí, změna v americké imigrační politice je podle nejnovějších čísel už jasně patrná. Pod vlivem Trumpových exekutivních příkazů totiž Imigrační a celní úřad (ICE) otočil kormidlem o 180 stupňů, podle zprávy z tohoto týdne vyplývá, že spíše než na ty největší kriminálníky, kteří v zemi pobývají nelegálně se nyní zaměřil na migranty bez kriminální minulosti. Těch zadržel a vyhostil dvakrát více, než v loňském roce. 

Změna kurzu je podle zveřejněných čísel jasně patrná. Zatímco během vlády prezidenta Obamy se úřady zaměřovaly primárně na imigranty, kteří za sebou měli pestrou kriminální minulost, za Trumpa ICE cílí na opačnou skupinu lidí. Podle aktuálních dat v letošním fiskálním roce, který skončil v září, vzrostl počet zadržených těch nelegálních migrantů, kteří spáchali nějaký přestupek či nenásilný trestný čin o třicet procent. Počet zadržených a vyhoštěných migrantů, kteří měli čistý trestní rejstřík, se pak zdvojnásobil. Mimo to se proměnilo i to, kde byli migranti zatýkáni a deportováni, tvrdí server Mother Jones.

„Podle nových čísel úřadu ICE vidíme, že více – mnohem více – lidí je zatčeno a deportováno z amerického vnitrozemí,“ komentuje zprávu Randy Capps, výzkumný ředitel think-tanku Institut pro politickou migraci. Podíl zadržených ve vnitrozemí se letos zvýšil o devět procentních bodů na 36 procent, naopak počet nelegálních migrantů zadržených na hranici meziročně spadnul asi o čtvrtinu. Díky tomu se tak počet lidí celkově zadržených a vyhoštěných ICE snížil meziročně o šest procent. 

„Dříve byla běžná praxe taková, že do imigrační vazby se dostávali především lidé, u nichž se projevil nelegální pobyt až poté, co se dostali do konfliktu se zákonem. Americký imigrační úřad ale nyní v prosazování imigračního práva postupuje velmi agresivně, vykonává mnoho kontrol, při nichž lustruje obyvatele celých domovních bloků,“ komentoval změny imigračních pravidel pro INFO.CZ již dříve právník žijící v USA Matúš Varga.

To, že se snížil počet lidí zadržených na americké hranici, je pravděpodobně způsobené „odstrašujícím účinkem politiky úřadu ve vnitrozemí,“ tvrdí ICE. Jinými slovy – migranti jsou si vědomi výraznější snahy úřadů při potírání nelegální migrace, a proto se již ani na cestu nevydávají.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1