Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova dcera a zeť vydělávají miliony, mohou přitom těžit z postavení v Bílém domě

Trumpova dcera a zeť vydělávají miliony, mohou přitom těžit z postavení v Bílém domě

82 milionů dolarů. Tolik si podle deníku Washington Post vydělala Ivanka, dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa společně s manželem Jaredem Kushnerem. Oba přitom zastávají pozice v Bílém domě. To podle Washington Postu vyvolává podezření ze střetu zájmů.

Je to rok, co Ivanka Trumpová začala v Bílém domě pracovat jako poradkyně amerického prezidenta, kterým je její otec Donald. Jako poradce v sídle amerických prezidentů pracuje i Ivančin manžel Jared Kushner. Jak odhalil deník Washington Post, dohromady si za tu dobu vydělali 82 milionů dolarů. Peníze nepochází z platu poradců, ale ze stále se rozšiřujícího byznysového portfolia podnikavého páru.

Ivanka Trumpová a Jared Trumpovi opakovaně čelí podezření ze střetu zájmu, respektive ze zneužívání vlivného postavení v Bílém domě. „Podezření je o to silnější, že Trumpovi nezveřejnili daňové přiznání za rok 2016, takže nikdo neví, jak se jejich podnikání vyvíjí po nástupu do Bílého domu,“ připomíná britský deník The Guardian .

V roce 2017 se Ivance i Jaredovi Trumpovým dařilo. Ivanka na své knize Women Who Work (Ženy, které pracují) vydělala 289 tisíc dolarů, další dva miliony dostala z firmy Trump Payroll. Kushner pro změnu prodal pozemky za pět milionů dolarů.

Největší část peněz ale manželskému páru plyne z nepřehledné změti firem, v nichž oba figurují. Jen u Jareda Kushnera jde o 260 „korporátních pozic,“ konstatuje deník Guardian. Právě nepřehlednost této firemní sítě podle Guardianu vyvolává pochyby, zda nedochází ke zneužívání vlivu a informací, které Kushner a Trumpová získávají v Bílém domě.

Aktivistické skupiny Ivanku Trumpovou a Jareda Kushnera opakovaně obviňují, že politickou roli hrají jen proto, aby se finančně obohatili. Peter Mirijanian, mluvčí manželského páru, nicméně tvrdí, že se finanční situace Trumpové ani Kushnera „výrazně nemění.“

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1