Články odjinud

Trumpova dcera a zeť vydělávají miliony, mohou přitom těžit z postavení v Bílém domě

Trumpova dcera a zeť vydělávají miliony, mohou přitom těžit z postavení v Bílém domě

82 milionů dolarů. Tolik si podle deníku Washington Post vydělala Ivanka, dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa společně s manželem Jaredem Kushnerem. Oba přitom zastávají pozice v Bílém domě. To podle Washington Postu vyvolává podezření ze střetu zájmů.

Je to rok, co Ivanka Trumpová začala v Bílém domě pracovat jako poradkyně amerického prezidenta, kterým je její otec Donald. Jako poradce v sídle amerických prezidentů pracuje i Ivančin manžel Jared Kushner. Jak odhalil deník Washington Post, dohromady si za tu dobu vydělali 82 milionů dolarů. Peníze nepochází z platu poradců, ale ze stále se rozšiřujícího byznysového portfolia podnikavého páru.

Ivanka Trumpová a Jared Trumpovi opakovaně čelí podezření ze střetu zájmu, respektive ze zneužívání vlivného postavení v Bílém domě. „Podezření je o to silnější, že Trumpovi nezveřejnili daňové přiznání za rok 2016, takže nikdo neví, jak se jejich podnikání vyvíjí po nástupu do Bílého domu,“ připomíná britský deník The Guardian .

V roce 2017 se Ivance i Jaredovi Trumpovým dařilo. Ivanka na své knize Women Who Work (Ženy, které pracují) vydělala 289 tisíc dolarů, další dva miliony dostala z firmy Trump Payroll. Kushner pro změnu prodal pozemky za pět milionů dolarů.

Největší část peněz ale manželskému páru plyne z nepřehledné změti firem, v nichž oba figurují. Jen u Jareda Kushnera jde o 260 „korporátních pozic,“ konstatuje deník Guardian. Právě nepřehlednost této firemní sítě podle Guardianu vyvolává pochyby, zda nedochází ke zneužívání vlivu a informací, které Kushner a Trumpová získávají v Bílém domě.

Aktivistické skupiny Ivanku Trumpovou a Jareda Kushnera opakovaně obviňují, že politickou roli hrají jen proto, aby se finančně obohatili. Peter Mirijanian, mluvčí manželského páru, nicméně tvrdí, že se finanční situace Trumpové ani Kushnera „výrazně nemění.“

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud