Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova dcera a zeť vydělávají miliony, mohou přitom těžit z postavení v Bílém domě

Trumpova dcera a zeť vydělávají miliony, mohou přitom těžit z postavení v Bílém domě

82 milionů dolarů. Tolik si podle deníku Washington Post vydělala Ivanka, dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa společně s manželem Jaredem Kushnerem. Oba přitom zastávají pozice v Bílém domě. To podle Washington Postu vyvolává podezření ze střetu zájmů.

Je to rok, co Ivanka Trumpová začala v Bílém domě pracovat jako poradkyně amerického prezidenta, kterým je její otec Donald. Jako poradce v sídle amerických prezidentů pracuje i Ivančin manžel Jared Kushner. Jak odhalil deník Washington Post, dohromady si za tu dobu vydělali 82 milionů dolarů. Peníze nepochází z platu poradců, ale ze stále se rozšiřujícího byznysového portfolia podnikavého páru.

Ivanka Trumpová a Jared Trumpovi opakovaně čelí podezření ze střetu zájmu, respektive ze zneužívání vlivného postavení v Bílém domě. „Podezření je o to silnější, že Trumpovi nezveřejnili daňové přiznání za rok 2016, takže nikdo neví, jak se jejich podnikání vyvíjí po nástupu do Bílého domu,“ připomíná britský deník The Guardian .

V roce 2017 se Ivance i Jaredovi Trumpovým dařilo. Ivanka na své knize Women Who Work (Ženy, které pracují) vydělala 289 tisíc dolarů, další dva miliony dostala z firmy Trump Payroll. Kushner pro změnu prodal pozemky za pět milionů dolarů.

Největší část peněz ale manželskému páru plyne z nepřehledné změti firem, v nichž oba figurují. Jen u Jareda Kushnera jde o 260 „korporátních pozic,“ konstatuje deník Guardian. Právě nepřehlednost této firemní sítě podle Guardianu vyvolává pochyby, zda nedochází ke zneužívání vlivu a informací, které Kushner a Trumpová získávají v Bílém domě.

Aktivistické skupiny Ivanku Trumpovou a Jareda Kushnera opakovaně obviňují, že politickou roli hrají jen proto, aby se finančně obohatili. Peter Mirijanian, mluvčí manželského páru, nicméně tvrdí, že se finanční situace Trumpové ani Kushnera „výrazně nemění.“

 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232