Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova obhajoba v ohrožení. Část republikánů chce prezidenta porazit v primárkách

Trumpova obhajoba v ohrožení. Část republikánů chce prezidenta porazit v primárkách

Donald Trump by mohl být po více jak dvaceti letech prvním americkým prezidentem, který bude čelit vážnému vyzyvateli v primárkách. Ty obvykle ve straně šéfa Bílého domu probíhají pouze formálně. Mezi republikány se ale objevují spekulace, že by tomu za dva roky mohlo být jinak.

O konci úřadujícího prezidenta už v primárních volbách se nemluvilo tak dlouho, až si někteří republikánští zákonodárci museli ověřit, že vyzyvatel prezidenta vůbec může kandidovat. Ve svém textu pro web Politico to popisuje Mike Murphy, který spolupracoval na pěti republikánských kampaních.

Mezi republikány nyní roste touha Trumpa vůbec nepustit do všeobecných voleb. Americké zákony možnost vyzyvatele pro prezidenta připouští. V historii se to stalo již několikrát, byť v poslední době se spíše dodržoval zvyk proti již jednou zvolenému člověku nebojovat.

V minulosti to bývalo jinak. Primárky i v rámci obhajující strany bývaly ještě v první polovině 20. století docela obvyklé. V roce 1912 spolu dramatický souboj svedli úřadující prezident William Taft a jeho předchůdce ve funkci (tehdy Ústava ještě umožňovala kandidaturu na třetí termín) Theodore Roosevelt.

V posledních padesáti letech jsou však primárky pro obhájce spíše formální. Ne, že by neměli protikandidáty. Jenže ti obvykle nekandidují ve všech státech, nemluví se o nich a z kampaně brzy odstoupí či získají mizivé procento hlasů.

Pouze v šesti případech tomu bylo jinak. A jen jednou se povedlo úřadujícího šéfa Bílého domu porazit. Nominaci vůbec nezískal Lyndon Johnson v roce 1968. Nejblíže úspěchu byl poté Ronald Reagan o osm let později, když těsně prohrál s Geraldem Fordem.

Naposledy získal více než pět procent hlasů Lyndon LaRouche, jenž v demokratických primárkách v roce 1996 vyzval Billa Clintona. LaRouche dokonce vyhrál v Severní Dakotě, tam ale Clinton vůbec nekandidoval.

Nyní to vypadá, že by se po 24 letech mohl obhájce úřadu o nominaci strachovat znovu. Republikánské plány na Trumpovo sestřelení však nejsou předurčeny k úspěchu. Trump je sice nejméně populárním prezidentem od druhé světové války, podle Murphyho by měl však případný vyzyvatel přesto obtížnou pozici.

Murphy se odkazuje na průzkum společnosti Marist Poll, který zjistil, že s Trumpem souzní 78 procent republikánů. Jeho práce má pak podporu ještě o devět procentních bodů vyšší.

Murphy však nevylučuje, že by se mohlo podařit Trumpa v primárkách porazit. Záležet bude na datech z příštího roku. „Nejsem si jistý, jestli bude Trump vůbec obhajovat, ale pokud se mu rok 2018, mohlo by mít smysl pokusit se protikandidáta postavit,“ konstatuje.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1