Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova zeď proti Mexičanům se prodraží. Bude stát přes půl bilionu

Trumpova zeď proti Mexičanům se prodraží. Bude stát přes půl bilionu

Podle interní zprávy amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost bude zeď na hranici s Mexikem, která má bránit příchodu nelegálních migrantů z Mexika, americkou státní kasu stát 21,6 miliardy dolarů (téměř 550 miliard korun). Donald Trump, který v prezidentské počítal s náklady ve výši 12 miliard dolarů, se tak seknul o téměř deset miliard.

Do zprávy amerického ministerstva měla možnost nahlédnout agentura Reuters. Podle ní má výstavba série zdí a plotů na hranici s Mexikem trvat nejméně tři roky. Hraničního opevnění dlouhého 2 000 kilometrů by se tak Američané mohli podle zprávy dočkat koncem roku 2020.

Výstavbu protiimigrační zdi Donlad Trump slíbil během prezidentské kampaně. Od té doby se spekuluje, kolik bude jeho plán vlastně stát. Dokument citovaný Reuters představuje zřejmě jeden z posledních odhadů před samotným zahájením výstavby.

Podle zprávy si ministerstvo vnitřní bezpečnosti slibuje, že peníze od Kongresu dostane v dubnu nebo květnu. Do té doby bude mít čas na zajištění dodavatelů tak, aby se mohlo začít stavět nejspíš už v září.

Donald Trump od počátku počítá s tím, že výstavbu nejprve zafinancuje Kongres, ve finále ji ale podle jeho prohlášení zaplatí Mexiko. Mexické úřady to ale razantně odmítají a špičky obou zemí se kvůli tomu dostaly do sporu.

Zpráva celkové náklady odhaduje na 21,6 miliard dolarů, podle původních Trumpových propočtů to přitom mělo být 12 miliard. Rezort tento rozdíl vysvětluje kromě jiného dalšími náklady na odkup soukromých pozemků, kdy se dají zároveň očekávat soudní bitvy s jejich majiteli.

Výstavba má být podle zprávy rozdělena do tří fází. Náklady na první, která být dlouhá pouhých 42 kilometrů, se odhadují na 360 milionů dolarů. První část bude pravděpodobně ta nejsnadnější, a Donald Trump tak bude moci uspokojit příznivce omezení nelegální migrace, kteří mu v plánu fyzicky oddělit USA od jejich jižního souseda fandí. Vybudování dvou dalších částí už bude větší oříšek. Právě zde se totiž nachází většina soukromých pozemků a špatně dostupných hornatých míst, kde se stavba může zkomplikovat.

Mluvčí Bílého domu se ke zprávě zatím vyjadřovat nechce. Dokud nebude oficiálně předána americkému prezidentovi, bylo by to podle jeho slov „předčasné“. 

Trump podepsal exekutivní příkaz o výstavbě zdi na jižní hranici USA s Mexikem 25. ledna. Mexiko proti hraniční zdi hlasitě protestuje. Podle tamních obyvatel jde o snahu, jak rozdělit rodiny a jak zabránit lidem, aby jezdili do USA za brigádou nebo dočasnou prací. Další Trumpa viní z rasismu a xenofobie.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744