Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpově ministryni nevadí zbraně ve školách. Co kdyby přišel medvěd, řekla

Trumpově ministryni nevadí zbraně ve školách. Co kdyby přišel medvěd, řekla

Americká federální vláda by školám neměla mluvit do toho, zda v nich smějí být střelné zbraně, nebo ne. Myslí si to Betsy DeVosová, kterou nastupující prezident Donald Trump navrhl na ministryni školství. Některé školy podle ní střelné zbraně potřebují, například na obranu proti medvědům. 

„Myslím, že třeba ve Wyomingu zřejmě mají zbraně ve školách pro případ, že by přišel grizzly,“ řekla v úterý na slyšení v americkém Senátu. Proto by podle ní mělo rozhodnutí o zbraních ve školách být výhradně na lokálních samosprávách.

Zároveň řekla, že hodlá podpořit Trumpův plán z předvolební kampaně zakázat u škol zóny, kam se nesmí se zbraněmi. Budoucí šéf Bílého domu to odůvodnil tím, že takové omezení nahrává útočníkům, kterým se pak nikdo nemůže postavit.

Demokratický senátor Chris Murphy uvedl, že ho vyjádření DeVosové zarmoutilo. Zákonodárce pochází z Connecticutu, kde ve škole Sandy Hook dvacetiletý střelec Adam Lanza v prosinci 2012 zavraždil 20 dětí a šest dospělých.  

„Její odpovědi mnou hluboce otřásly. Stejně jako by měly otřást každým americkým rodičem,“ napsal Murphy na svém účtu na sociální síti Twitter.

Zákon o zónách bez zbraní u škol, který chce Trump zrušit, podepsal v roce 1990 republikánský prezident George H. W. Bush. Podle amerických médií ale není jasné, zda nový šéf Bílého domu najde pro svůj záměr v Kongresu dostatečnou podporu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1