Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi muži. Jaká by mohla být nová americká vláda?

Trumpovi muži. Jaká by mohla být nová americká vláda?
 

Donald Trump má několik týdnů na to, aby sestavil svůj kabinet. Zkušenosti z politiky má prakticky nulové a na výběru tak záleží mnohem více než u jeho předchůdců. Mluví se o zkušených politicích i méně známých jménech. Už teď je ale jasné, že Trump bude vybírat především mezi konzervativními muži. 

Do Bílého domu se Trump podívá už dnes, ale jen na skok. S Barackem Obamou si promluví o detailech jejich střídání. Budoucí americký prezident získá několika milionový rozpočet a přístup do ústředí, které má pomoci s předáním moci. Poté ho čeká několik týdnů, ve kterých musí se svými spolupracovníky zaplnit 4 000 volných vládních pozic, které se uvolní s odchodem Obamova týmu. 

Skutečně vládnout Trump začne po inauguraci 20. ledna.

Hledání vlády

Jen dva dny po Trumpově zvolení se objevují zprávy, že má velký problém najít experty, kteří by pro něj chtěli pracovat především v oblastní tajných služeb a domácí bezpečnosti. 

Co se bude dít dál?
Donald Trump si na prezidentskou funkci ještě přes dva měsíce počká. Při hlasování 8. listopadu voliči vybírali takzvané volitele – každý stát jich má přesně určený počet podle velikosti. Volitelé se scházejí 19 prosince, aby kandidáta oficiálně potvrdili do funkce. Jejich hlasy musí nejpozději do devíti dnů – tedy do 28. prosince – obdržet Senát. Na začátku ledna kvůli nástupu nového prezidenta zasednou obě komory Kongresu a konečně 20. ledna se Donald Trump ujme funkce. Slib složí v pravé poledne.

Politicky nezkušený Trump se pravděpodobně bude muset na svůj kabinet spoléhat mnohem více než ostřílený politik Barack Obama. Proto je výběr kabinetu klíčový a může silně ovlivnit směřování budoucí politiky USA.

Trump sliboval skoncovat se zkorumpovaným politickým establishmentem. Po lidech se i proto musí rozhlížet i v kruzích, které nejsou s politikou spojovány. Mezi možnými adepty se objevují následující jména:

Forrest Lucas (74)

O zakladateli společnosti Lucas Oil, která vyrábí ropné produkty, se uvažuje jako o ministrovi vnitra. 

Harold Hamm (70)

Harold HammHarold Hammautor: Reuters

Do čela ministerstva energetiky by se mohl postavit podle informací Reuters šéf firmy Continental Resources Harold Hamm. 

Steven Mnuchin (54)

Bankéř, filmový producent, který pracoval dlouhá léta v Goldman Sachs a jako vedoucí financí už pracoval pro Trumpa během prezidentské kampaně. Mohl by být ministrem financí.  

 Rudy Giuliani (72)

Rudy GiulianiRudy Giulianiautor: Reuters

Bývalý starosta New Yorku je právník a obchodník a během kampaně byl velmi loajální. Je pravděpodobné, že se stane ministrem spravedlnosti, nebo ministrem vnitřní bezpečnosti USA.

Newt Gingrich (73) 

Newt GingrichNewt Gingrichautor: Reuters

Bývalý předseda sněmovny reprezentantů je dobrý řečník. Trumpa v kampani podporoval, přestože prohlásil, že se chová jako nevrlé dítě.

Kdo chystá misi Trump?
Ačkoli Trump pěstuje image anti-politika, nenechává nic náhodě. Půdu pro nástup do funkce mu jeho spolupracovníci připravují ve Washingtonu už od léta. Tým vede spřízněný guvernér Chris Christie a jeho lidé. Trump si o pomoc řekl i v okolí Mitta Romneyho, prominentního republikána, který reprezentuje stranické křídlo odporu vůči zvolenému prezidentovi. Píše to The Washington Post, který také připomíná, že si Trump po dobu kampaně držel relativně stabilní a úzký tým. Do Bílého domu by s ním podle deníku mohl zamířit i Corey Lewandowski, první šéf jeho kampaně.

Bob Corker (64)

Senátor Bob Corker v současnosti působí jako předseda senátního výboru pro mezinárodní vztahy.

Chris Christie (54) 

Politik, který Trumpa podporoval a nyní je také ve vedení týmu, který připravuje předání prezidentského úřadu, by se mohl stát ministrem spravedlnosti. 

Michael Flynn (58)

Generál v penzi Michael Flynn už radil Trumpovi v otázkách zahraniční politiky a mohl by se stát významným poradce v oblasti bezpečnosti. Jeho jmenování by ale musel schválit Kongres, protože kandidát na tento úřad musí stát nejméně sedm let mimo armádu. Flynn přitom z ozbrojených složek odešel v roce 2014. Podle BBC by se tento generál také mohl stát Trumpovým poradcem pro otázky národní bezpečnosti.

Ben Carson (65)

Ben CarsonBen Carsonautor: Reuters

Konzervativní politik a bývalý neurochirurg a Trumpův soupeř z primárek by se mohl stát ministrem zdravotnictví či školství. 

Jeff Sessions

Už nyní patří tento senátor za Alabamu k hlavním Trumpovým poradcům. Uvažuje se o něm údajně jako o možném ministrovi obrany nebo zahraničí. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1