Trumpovi se bortí plán na prosazení jednoho z klíčových zákonů. Přijde o těsnou většinu v Senátu? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi se bortí plán na prosazení jednoho z klíčových zákonů. Přijde o těsnou většinu v Senátu?

Trumpovi se bortí plán na prosazení jednoho z klíčových zákonů. Přijde o těsnou většinu v Senátu?

Mezi republikánskými senátory rostou pochybnosti o senátním návrhu zákona, který by měl nahradit systém zdravotního pojištění bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare. Hlasovat pro návrh aktuálně nechce pět republikánských senátorů a dalších zhruba osm má k připravovaným změnám výhrady, napsala dnes agentura AP. Prezident Donald Trump, který z odvolání Obamacare učinil jeden ze svých předvolebních slibů, by rád, aby Senát hlasoval o novém modelu pojištění ještě tento týden, vzhledem k rostoucí skepsi zákonodárců z umírněného i konzervativního křídla Republikánské strany se to ale nezdá pravděpodobné.

Již v květnu vlastní návrh schválila Sněmovna reprezentantů, kde ale drží republikáni pohodlnou většinu. Ve 100členném Senátu, který vypracoval vlastní verzi změn, naopak disponují těsnou většinou 52 křesel. V případě nerozhodného stavu sice může do hlasování zasáhnout z titulu své funkce nevoleného předsedy Senátu viceprezident Mike Pence, i tak ale republikáni nesmí ztratit více jak dva hlasy.

Pokud by podle analytiků senátoři návrh zákona odmítli, byl by to pro Trumpa velký neúspěch v prosazování jeho volebního programu a v případě Obamacare pak dvojnásobný. Na konci března se totiž k hlasování ve Sněmovně reprezentantů o náhradě již schylovalo, ale kvůli nedostatečné podpoře mezi republikány se Trump rozhodl tento bod stáhnout z programu.

„Máme velmi dobrý plán,“ prohlásil Trump o chystaných změnách zdravotního pojištění v nedělním rozhovoru s novináři. Na dotaz k republikánským senátorům, kteří se staví proti návrhu, pak řekl, že tito zákonodárci chtějí několik věcí ujasnit. „To vysvětlení dostanou,“ dodal prezident.

Nespokojení senátoři v čele s neúspěšným kandidátem z loňských republikánských primárek Tedem Cruzem či krajně konzervativním senátorem z Kentucky Randem Paulem žádají změny návrhu, mimo jiné chtějí výraznější odklon od zdravotnických programů zaštiťovaných vládou.

Zhruba osm dalších republikánských senátorů, kterým se návrh sice nelíbí, ale zatím nevyslovili nesouhlas, chtějí menší škrty v rámci pojistného plánu pro sociálně slabé Medicaid. Návrh mimo jiné počítá se zrušením daně pro Američany s vysokými příjmy, z níž federální pokladna část programu Medicaid financovala.

Proti omezení finančních zdrojů pro Medicaid je mimo jiné republikánská senátorka Susan Collinsová, která kritizuje i navrhované škrty pro program plánovaného rodičovství. Dodala, že pro Bílý dům bude velmi obtížné najít kompromis, který by uspokojil jak umírněné republikány, tak zapřisáhlé konzervativce.

Velká část senátorů navíc nechce o návrhu hlasovat, dokud si neprostuduje analýzu nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ta by mohla být sice hotová už dnes, i tak ale mnozí senátoři nevidí hlasování v tomto týdnu jako reálné a k posouzení návrhu žádají více času.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.