Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovo tažení proti migrantům pokračuje. Novým návrhem by mohl vyhostit ty, kteří už v USA žijí

Trumpovo tažení proti migrantům pokračuje. Novým návrhem by mohl vyhostit ty, kteří už v USA žijí

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům sedmi muslimských zemí a pozastavit program na přijímání uprchlíků vyvolalo ve světě velké pozdvižení. Bílý dům si s kritikou patrně nedělá těžkou hlavu a připravuje další opatření k omezení imigrace. Svědčí o tom návrhy exekutivních výnosů, které získal deník Washington Post.  

Během předvolební kampaně Trump sliboval tvrdý postup vůči nelegálním imigrantům. Opatření, které připravuje jeho administrativa, ale vedle nelegálních přistěhovalců postihne i osoby, které pobývají na americké půdě legálně, jsou-li závislé na státních příspěvcích v nouzi.

Na státní pomoc nemají dle stávající právní úpravy takřka vůbec nárok ilegální přistěhovalci, osoby s povolením trvalého pobytu o ně prvních pět let pobytu v USA mohou požádat v omezené míře. 

V dekretu se píše, že programy státní pomoci mají tendenci čerpat hlavně přistěhovalci, kteří tím neúměrně zatěžují americký systém veřejných výdajů, a proto by měli být vyhoštěni. Deportace má postihnout zejména ty, kteří dostávají nějakou státní pomoc během prvních pěti let pobytu na území Spojených států.  

Ve stejném dokumentu se objevil také návrh na zamítání žádostí o pobyt žadatelům, u nichž úřady vyhodnotí vyšší riziko ocitnutí se na dávkách v hmotné nouzi. 

Podstatných změn by mohl dostát také systém udělování víz zahraničním pracovníkům. Trumpova administrativa připravuje výnos, který umožní zrušit pracovní povolení, která jdou proti „národnímu zájmu“ či přímo porušují americké imigrační zákony. 

„Nezákonné zaměstnávání přistěhovalců devastujícím způsobem dopadá na mzdy a pracovní místa amerických dělníků, zvláště těch s nižším vzděláním, mladistvých a také afroamerických a hispánských dělníků,“ obhajují autoři výnosu navrhované opatření.

Exekutivní výnos volá rovněž po častějších kontrolách společností, které zaměstnávají zahraniční pracovníky a úkoluje Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA k podávání hlášení o počtu pracovníků se zahraničním původem, kteří mají oprávnění pracovat v USA. 

Trumpova administrativa chce také omezit „porodní turistiku“. Tedy situaci, kdy se na území Spojených států rodí děti, jejichž rodiče nejsou američtí občané. Novorozeně se automaticky stává občanem USA, z čehož následně těží jeho rodiče. 

Zda výnosy vstoupí v platnost, zatím není jasné. Bílý dům odmítl autentičnost uniklých dokumentů komentovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744