Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův boj s imigrací 2.0: prezident dosáhl svého a už zase nepouští do USA muslimy

Trumpův boj s imigrací 2.0: prezident dosáhl svého a už zase nepouští do USA muslimy

Ve dvě hodiny v noci našeho času začala platit nová pravidla pro vstup do Spojených států. Ta stanovil dekret prezidenta Donalda Trumpa, jehož omezenou podobu povolil nejvyšší soud USA v pondělí, kdy zvrátil rozhodnutí nižší instance. Omezení se týkají žadatelů o vízum ze šesti převážně muslimských zemí a všech uprchlíků. A znovu čelí kritice a protestům.

Trump vydal dekret zakazující občanům některých států vstup do USA krátce po nástupu do funkce, dlouho však čelil odporu soudů, které pozastavily jeho platnost. Nyní prezidentově administrativě umožnil nejvyšší soud zakázat žadatelům o azyl na 120 dní vstup do USA.

Omezení se týká také turistů ze šesti převážně muslimských států. Podle nových pokynů musejí žadatelé o vízum z Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska prokázat, že mají ve Spojených státech příbuzné či obchodní zájmy.

Ani to však stoprocentně nezaručuje úspěch. V případě rodinných vazeb totiž záleží, o jak blízké příbuzné jde. Lidé, kteří v USA mají partnery, rodiče, děti nebo sourozence, mohou vízum dostat. Naopak smůlu budou mít ti, již by cestovali za prarodiči, vnoučaty, tetami a strýci, neteřemi a synovci nebo například tchýní a tchánem.

Vazby, které jsou podmínkou pro získání víza, navíc musí být prokazatelně skutečně. Nesmí vznikat jen za účelem splnit nařízení dekretu.

V klidu mohou být lidé, kteří již platné vízum pro vstup do USA mají. Těch se nová pravidla netýkají. Stejně tak se jim vyhnou občané dotčených zemí s pasem země, na kterou se dekret nevztahuje.

Příběh imigračního dekretu však zdaleka nekončí. Nejvyšší soud by o jeho definitivním osudu měl rozhodnout v říjnu. Pravidla se tak na podzim opět mohou změnit.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744