Trumpův muž na boj s migrací. Senát schválil nového ministra spravedlnosti | info.cz

Články odjinud

Trumpův muž na boj s migrací. Senát schválil nového ministra spravedlnosti

Nominace Jeff Sessionse prošla v horní komoře Kongresu i přes odpor demokratů. Senátoři ho schválili poměrem 52 ku 47 hlasům. Sedmdesátiletý politik je považovaný za velkého konzervativce a do značné míry inspiruje protiimigrační politiku Donalda Trumpa. Očekává se, že bude důrazně bránit prezidentův kritizovaný výnos, který je předmětem právní bitvy.

Hlasování předcházela debata, která se točila především okolo občanských práv. Diskuse se výrazně vyhrotila poté, co republikáni sáhli k velmi neobvyklému kroku a umlčeli demokratickou senátorku Elizabeth Warrenovou. Liberální politička kritizovala dosavadního alabamského senátora za údajné omezování práv černošské menšiny. K tomuto kroku podle amerických médií žádná z komor Kongresu již dlouhá léta nesáhla a mezi demokratickými zákonodárci vyvolal tento zásah pobouření.

Sessions se jako první ze senátorů postavil během primárek za Trumpa, který se mu odměnil jedním z klíčových křesel ve své vládě.

Agentura TASS poznamenala, že Sessions před připojením k Trumpově týmu zaujímal vůči Rusku tvrdou pozici, nakonec se však vyslovil pro normalizaci vztahů s Moskvou.

Demokraté tvrdí, že republikáni se snaží prosadit všechny Trumpovy kandidáty za každou cenu a všemi prostředky. Vedle Sessionse kritizovaného za údajně rasistické postoje se vede boj i o volbu kandidáta na ministra zdravotnictví Toma Price a ministra financí Stevena Mnuchina.

Hlasování nicméně nebylo tak těsné jako v případě ministryně školství Betsy DeVosové, které v úterý musel při nerozhodném poměru hlasů 50:50 pomoci do funkce viceprezident Mike Pence disponující právem rozhodujícího hlasu.

Sessions byl v Senátu, kde se demokratická menšina snaží všemi prostředky oddalovat schválení nových ministrů, potvrzen ve funkci jako šestý z 15 členů Trumpova kabinetu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud