Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův poradce vyvolal obavy o osud soudu v Haagu. USA se přiklonily na stranu diktátorů

Trumpův poradce vyvolal obavy o osud soudu v Haagu. USA se přiklonily na stranu diktátorů

Kritika Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu ze strany poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona vyvolala mezi experty obavy o jeho další fungování. Bolton tento týden označil soud za nelegitimní, nebezpečný a pro Spojené státy mrtvý. Američané se tak připojili na stranu některých diktátorů, kteří ICC taktéž kritizují. Bez podpory USA navíc pozice instituce oslabí, z velmocí jej podporuje jen Evropská unie.

„Chci jménem prezidenta předat jasný a jednoznačný vzkaz. Spojené státy využijí všech prostředků, aby ochránily své občany a občany spojeneckých zemí před nespravedlivým pronásledováním ilegálního soudu. Nebudeme s ICC spolupracovat, nebudeme mu poskytovat žádnou pomoc. Nepřipojíme se k ICC a necháme ho samovolně zaniknout, pro nás je už mrtvý,“ prohlásil v úterním projevu Bolton.

Jeho slova byla další ukázkou přístupu současné americké administrativy k mezinárodním institucím. Prezident Donald Trump například dlouhodobě kritizuje fungování Severoatlantické aliance nebo Světové obchodní organizace. Kritika ICC znovu rozvířila obavy, že se USA místo svých spojenců staví na stranu diktátorských režimů.

Zatímco mnoho nejbližších spojenců USA vidí soud v Haagu jako symbol mezinárodního práva a pořádku, země s autoritářskými režimy jej silně kritizují. Například Čína se k ICC nikdy nepřipojila, Rusko odstoupilo od Římského statutu (zakládajícího dokumentu) poté, co soud oznámil, že začne vyšetřovat jeho aktivity na Ukrajině a možné válečné zločiny v Gruzii, kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil odchod své země v letošním roce.

Boltonova slova, že se soud stal nástrojem moderního evropského kolonialismu, nápadně odrážela názory súdánského prezidenta, který je obžalovaný z genocidy. „Tohle jsou témata hovoru pro lídry Myanmaru, Severní Koreje nebo Ruska. Jsem si jistý, že tento projev velice přivítali v Saúdské Arábii,“ komentoval kriticky výroky Trumpova poradce v listu New York Times někdejší americký velvyslanec, který pomáhal vyjednávat Římský statut během úřadování Clintonovy administrativy.

Američané se na ICC dívali vždy s podezřením. Clintonova vláda sice podpis pod jeho vznik v roce 1998 připojila, na konci jejího úřadování ale Římský statut neschválil Kongres. Bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama jej pak občas takticky podporovali, byť Bushova administrativa s jeho vznikem v roce 2002 nesouhlasila.

Boltonova slova jsou pro ICC nebezpečná, jelikož jej činí ještě více zranitelným a slabým na mezinárodním poli. Dvě třetiny zemí sdružených v Organizaci spojených národů se sice k soudu hlásí, ale bez americké podpory už mezi nimi zbývá jen jeden silný hráč – Evropská unie. Další velmoci dlouhodobě zůstávají mimo, ať už se jedná o Čínu, Rusko nebo také zmíněnou Saúdskou Arábii.

Právníkům a lidskoprávním organizacím navíc nahnala hrůzu i Boltonova slova, že USA zváží stíhání soudců, jestliže budou pokračovat ve vyšetřování možných amerických válečných zločinů v Afghánistánu. „Pro mezinárodní právní pořádek je velice nebezpečné, pokud toto přichází z domovské země OSN,“ konstatoval William Pace, šéf neziskové organizace Koalice pro Mezinárodní trestní soud.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1