Trumpův první novoroční tweet rozpoutal diplomatickou při. Pákistán si předvolal amerického velvyslance | info.cz

Články odjinud

Trumpův první novoroční tweet rozpoutal diplomatickou při. Pákistán si předvolal amerického velvyslance

Pákistán si předvolal amerického velvyslance na protest proti kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na Nový rok na twitteru napsal, že Pákistánci poskytují útočiště teroristům. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohly Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam," uvedl šéf Bílého domu ve svém prvním letošním tweetu. „Poskytují útočiště teroristům, které my pronásledujeme v Afghánistánu, a jen málo nám pomáhají. S tím je teď konec," dodal.

Pákistánské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance USA Davida Halea, aby Trumpův tweet vysvětlil. To potvrdila i americká ambasáda. „Velvyslanec David Hale byl pozván v pondělí večer na pákistánské ministerstvo zahraničí. Šel tam a setkal se s jeho představiteli. K průběhu setkání nemáme žádný komentář," sdělila ambasáda.

O tweetu amerického prezidenta má dnes jednat také pákistánská vláda. Ve středu se sejdou nejvyšší civilní a vojenští představitelé země, aby diskutovali o zhoršujících se vztazích se Spojenými státy, napsala agentura Reuters.

Pákistán je spojencem USA v jejich boji proti terorismu, vztahy obou zemí jsou ale složité. Spojené státy obviňují Islámábád, že nepostupuje dostatečně rázně proti islamistům napojeným na afghánské radikální hnutí Tálibán, jako je například síť Hakkání, či dokonce, že je podporuje.

Podle Washingtonu na pákistánském území také žijí vysocí představitelé afghánského Tálibánu. V roce 2016 byl v Pákistánu zabit při náletu amerického bezpilotního letounu tehdejší šéf tohoto hnutí mulla Muhammad Mansúr. V roce 2011 američtí vojáci odhalili a usmrtili v pákistánském městě Abbottábád šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Pákistán zmíněná obvinění odmítá, přičemž poukazuje na to, že sami Pákistánci trpí útoky islamistů podstatně víc než Spojené státy. Násilí ze strany muslimských radikálů si v Pákistánu vyžádalo desítky tisíc obětí.

Pákistánský ministr zahraničí Chavadža Ásif Trumpova slova označil za důsledek nespokojenosti z amerických nezdarů v Afghánistánu, kde Tálibán rozšiřuje území pod svou kontrolou. Ásif rovněž prohlásil, že Pákistán nepotřebuje americkou pomoc.

Televizní stanice Fox News na svém webu v pondělí napsala, že americká vláda znovu pozastavila Pákistánu vojenskou pomoc v hodnotě víc než čtvrt miliardy dolarů (5,4 miliardy korun), kterou měl Islámábád dostat už loni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud