Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Richard Grenell, americký velvyslanec v Německu, vyvolal vlnu odporu. V rozhovoru pro pravicový web Breitbart News mluvil o svých politických sympatiích a antipatiích způsobem, který je daleko za tím, co si diplomat běžně může dovolit. Nejvýš postavený otevřeně homosexuální muž v americké politice si proti sobě popudil německé politiky i domácí opozici, Trump ale svého favorita nechce dát.

Nebýt vlivné politoložky Anne Applebaumové, ta větička by nejspíš zapadla v množství mediálního obsahu, který se každodenně vyvalí z internetu. „Absolutně bych dal moc konzervativním politikům,“ řekl v rozhovoru pro pravicový web americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell. Současně zkritizoval všechny politiky, kteří jsou podle jeho názoru „levicoví“. Za „opravdovou hvězdu“ označil rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

„Tak se na to podívejme, Grenell chce svrhnout německou vládu,“ poznamenala Anne Applebaumová, která na Grenellovy citace v Breitbart News upozornila na Twitteru. Následovala bouře kritiky.

Například Sahra Wagenknecht z německé strany Linke podle Daily Beast řekla, že člověk, který chce tak jako Richard Grenell panovat Evropě a jako nějaký vládce rozhodovat, kdo v ní je a není hoden mít moc, jednoduše nemá v Německu jako velvyslanec absolutně co pohledávat.

Sociálně demokratický politik Martin Schulz byl poněkud smířlivější, přesto je jeho kritika nesmlouvavá: „Vyjádření Richarda Grenella jsou něčím v diplomacii neslýchaným.“ Schulz dodal, že kdyby si něco podobného dovolil německý velvyslanec ve Washingtonu, bezpochyby by si už balil kufry a hledal nejbližší letadlo přes Atlantik.

Grenell, který je velvyslancem v Berlíně teprve rok, si očividně nevzal k srdci vzkaz, který mu přes Twitter poslal Wolfgang Ischinger, prezident Mnichovské bezpečnostní konference: „Nikdy neříkejte zemi, v níž jste hostem, jak se má chovat a co má dělat.“

Vyslání Grenella do Německa přitom provázely spíše pozitivní reakce, už jen proto, že jednapadesátiletý politik je vůbec nejvýš postaveným otevřeným gayem v amerických vládních strukturách. Jeho angažmá v Berlíně bylo vykládáno jako symbol toho, že tvrdě konzervativní kurs Washingtonu není zas tolik rigidní.

Grenell se ve vysoké politice pohybuje čtvrt století. Byl politickým poradcem významných republikánských politiků. V letech 2001 až 2008 byl vůbec nejdéle sloužícím mluvčím delegace Spojených států u OSN. Jeho twitterový účet byl opakovaně vyhlášen za jeden z nejzajímavějších a nejlépe vedených.

Washington se ke skandálu, který Richard Grenell svými výroky pro Breitbart News vyvolal, zatím nijak oficiálně nevyjádřil.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.