Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Richard Grenell, americký velvyslanec v Německu, vyvolal vlnu odporu. V rozhovoru pro pravicový web Breitbart News mluvil o svých politických sympatiích a antipatiích způsobem, který je daleko za tím, co si diplomat běžně může dovolit. Nejvýš postavený otevřeně homosexuální muž v americké politice si proti sobě popudil německé politiky i domácí opozici, Trump ale svého favorita nechce dát.

Nebýt vlivné politoložky Anne Applebaumové, ta větička by nejspíš zapadla v množství mediálního obsahu, který se každodenně vyvalí z internetu. „Absolutně bych dal moc konzervativním politikům,“ řekl v rozhovoru pro pravicový web americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell. Současně zkritizoval všechny politiky, kteří jsou podle jeho názoru „levicoví“. Za „opravdovou hvězdu“ označil rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

„Tak se na to podívejme, Grenell chce svrhnout německou vládu,“ poznamenala Anne Applebaumová, která na Grenellovy citace v Breitbart News upozornila na Twitteru. Následovala bouře kritiky.

Například Sahra Wagenknecht z německé strany Linke podle Daily Beast řekla, že člověk, který chce tak jako Richard Grenell panovat Evropě a jako nějaký vládce rozhodovat, kdo v ní je a není hoden mít moc, jednoduše nemá v Německu jako velvyslanec absolutně co pohledávat.

Sociálně demokratický politik Martin Schulz byl poněkud smířlivější, přesto je jeho kritika nesmlouvavá: „Vyjádření Richarda Grenella jsou něčím v diplomacii neslýchaným.“ Schulz dodal, že kdyby si něco podobného dovolil německý velvyslanec ve Washingtonu, bezpochyby by si už balil kufry a hledal nejbližší letadlo přes Atlantik.

Grenell, který je velvyslancem v Berlíně teprve rok, si očividně nevzal k srdci vzkaz, který mu přes Twitter poslal Wolfgang Ischinger, prezident Mnichovské bezpečnostní konference: „Nikdy neříkejte zemi, v níž jste hostem, jak se má chovat a co má dělat.“

Vyslání Grenella do Německa přitom provázely spíše pozitivní reakce, už jen proto, že jednapadesátiletý politik je vůbec nejvýš postaveným otevřeným gayem v amerických vládních strukturách. Jeho angažmá v Berlíně bylo vykládáno jako symbol toho, že tvrdě konzervativní kurs Washingtonu není zas tolik rigidní.

Grenell se ve vysoké politice pohybuje čtvrt století. Byl politickým poradcem významných republikánských politiků. V letech 2001 až 2008 byl vůbec nejdéle sloužícím mluvčím delegace Spojených států u OSN. Jeho twitterový účet byl opakovaně vyhlášen za jeden z nejzajímavějších a nejlépe vedených.

Washington se ke skandálu, který Richard Grenell svými výroky pro Breitbart News vyvolal, zatím nijak oficiálně nevyjádřil.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1