Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Richard Grenell, americký velvyslanec v Německu, vyvolal vlnu odporu. V rozhovoru pro pravicový web Breitbart News mluvil o svých politických sympatiích a antipatiích způsobem, který je daleko za tím, co si diplomat běžně může dovolit. Nejvýš postavený otevřeně homosexuální muž v americké politice si proti sobě popudil německé politiky i domácí opozici, Trump ale svého favorita nechce dát.

Nebýt vlivné politoložky Anne Applebaumové, ta větička by nejspíš zapadla v množství mediálního obsahu, který se každodenně vyvalí z internetu. „Absolutně bych dal moc konzervativním politikům,“ řekl v rozhovoru pro pravicový web americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell. Současně zkritizoval všechny politiky, kteří jsou podle jeho názoru „levicoví“. Za „opravdovou hvězdu“ označil rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

„Tak se na to podívejme, Grenell chce svrhnout německou vládu,“ poznamenala Anne Applebaumová, která na Grenellovy citace v Breitbart News upozornila na Twitteru. Následovala bouře kritiky.

Například Sahra Wagenknecht z německé strany Linke podle Daily Beast řekla, že člověk, který chce tak jako Richard Grenell panovat Evropě a jako nějaký vládce rozhodovat, kdo v ní je a není hoden mít moc, jednoduše nemá v Německu jako velvyslanec absolutně co pohledávat.

Sociálně demokratický politik Martin Schulz byl poněkud smířlivější, přesto je jeho kritika nesmlouvavá: „Vyjádření Richarda Grenella jsou něčím v diplomacii neslýchaným.“ Schulz dodal, že kdyby si něco podobného dovolil německý velvyslanec ve Washingtonu, bezpochyby by si už balil kufry a hledal nejbližší letadlo přes Atlantik.

Grenell, který je velvyslancem v Berlíně teprve rok, si očividně nevzal k srdci vzkaz, který mu přes Twitter poslal Wolfgang Ischinger, prezident Mnichovské bezpečnostní konference: „Nikdy neříkejte zemi, v níž jste hostem, jak se má chovat a co má dělat.“

Vyslání Grenella do Německa přitom provázely spíše pozitivní reakce, už jen proto, že jednapadesátiletý politik je vůbec nejvýš postaveným otevřeným gayem v amerických vládních strukturách. Jeho angažmá v Berlíně bylo vykládáno jako symbol toho, že tvrdě konzervativní kurs Washingtonu není zas tolik rigidní.

Grenell se ve vysoké politice pohybuje čtvrt století. Byl politickým poradcem významných republikánských politiků. V letech 2001 až 2008 byl vůbec nejdéle sloužícím mluvčím delegace Spojených států u OSN. Jeho twitterový účet byl opakovaně vyhlášen za jeden z nejzajímavějších a nejlépe vedených.

Washington se ke skandálu, který Richard Grenell svými výroky pro Breitbart News vyvolal, zatím nijak oficiálně nevyjádřil.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1