Články odjinud

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Trumpův velvyslanec u Merkelové přestřelil. Ať se sebere a jde odsud, zní z Německa

Richard Grenell, americký velvyslanec v Německu, vyvolal vlnu odporu. V rozhovoru pro pravicový web Breitbart News mluvil o svých politických sympatiích a antipatiích způsobem, který je daleko za tím, co si diplomat běžně může dovolit. Nejvýš postavený otevřeně homosexuální muž v americké politice si proti sobě popudil německé politiky i domácí opozici, Trump ale svého favorita nechce dát.

Nebýt vlivné politoložky Anne Applebaumové, ta větička by nejspíš zapadla v množství mediálního obsahu, který se každodenně vyvalí z internetu. „Absolutně bych dal moc konzervativním politikům,“ řekl v rozhovoru pro pravicový web americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell. Současně zkritizoval všechny politiky, kteří jsou podle jeho názoru „levicoví“. Za „opravdovou hvězdu“ označil rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

„Tak se na to podívejme, Grenell chce svrhnout německou vládu,“ poznamenala Anne Applebaumová, která na Grenellovy citace v Breitbart News upozornila na Twitteru. Následovala bouře kritiky.

Například Sahra Wagenknecht z německé strany Linke podle Daily Beast řekla, že člověk, který chce tak jako Richard Grenell panovat Evropě a jako nějaký vládce rozhodovat, kdo v ní je a není hoden mít moc, jednoduše nemá v Německu jako velvyslanec absolutně co pohledávat.

Sociálně demokratický politik Martin Schulz byl poněkud smířlivější, přesto je jeho kritika nesmlouvavá: „Vyjádření Richarda Grenella jsou něčím v diplomacii neslýchaným.“ Schulz dodal, že kdyby si něco podobného dovolil německý velvyslanec ve Washingtonu, bezpochyby by si už balil kufry a hledal nejbližší letadlo přes Atlantik.

Grenell, který je velvyslancem v Berlíně teprve rok, si očividně nevzal k srdci vzkaz, který mu přes Twitter poslal Wolfgang Ischinger, prezident Mnichovské bezpečnostní konference: „Nikdy neříkejte zemi, v níž jste hostem, jak se má chovat a co má dělat.“

Vyslání Grenella do Německa přitom provázely spíše pozitivní reakce, už jen proto, že jednapadesátiletý politik je vůbec nejvýš postaveným otevřeným gayem v amerických vládních strukturách. Jeho angažmá v Berlíně bylo vykládáno jako symbol toho, že tvrdě konzervativní kurs Washingtonu není zas tolik rigidní.

Grenell se ve vysoké politice pohybuje čtvrt století. Byl politickým poradcem významných republikánských politiků. V letech 2001 až 2008 byl vůbec nejdéle sloužícím mluvčím delegace Spojených států u OSN. Jeho twitterový účet byl opakovaně vyhlášen za jeden z nejzajímavějších a nejlépe vedených.

Washington se ke skandálu, který Richard Grenell svými výroky pro Breitbart News vyvolal, zatím nijak oficiálně nevyjádřil.