Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tsipras chce od základu změnit Řecko. Plánuje odluku církve od státu

Tsipras chce od základu změnit Řecko. Plánuje odluku církve od státu

Řecko možná brzy výrazně změní svoji dosavadní podobu. Jedna z nejvíce teokratických zemí v Evropě hodlá provést odluku církve od státu. Premiér Alexis Tsipras se na tom tento týden dohodl s aténským arcibiskupem Ieronymosem II., který je jednou z hlav řecké pravoslavné církve. Nápad se ale nelíbí kněžím, kteří slibují Tsiprasovi „svatou válku“.

Tsiprasův plán zahrnuje změnu řecké ústavy, která označuje pravoslaví za dominantní náboženství v Řecku. To vychází ze skutečnosti. Zhruba 95 procent Řeků je pravoslavných, ateismus v zemi nemá příliš prostru. Při některých úředních výkonech je vyžadováno přísahání na Bibli. Církev má díky svému statusu také velký vliv na chod státu.

Tsipras, jenž je sám ateistou a představitelem radikálně levicové koalice Syriza, by dlouhotrvající pořádky rád změnil. Statut země by podle něj měl být „nábožensky neutrální“. Krok má nejen modernizovat Řecko, ale také Tsiprasovi pomoci v nadcházejících parlamentních volbách, které v Řecku proběhnou příští rok v říjnu. Průzkumy levici nevěstí nic dobrého. Podle nich má zvítězit tradiční pravicová strana Nová demokracie, která si před Syrizou udržuje zhruba 12procentní náskok. Volilo by ji až 38 procent Řeků.

Premiér v odluce církve od státu vidí příležitost, jak zadlužené zemi, kterou museli zachraňovat zahraniční věřitelé, finančně ulevit, aniž by se to dotklo jeho voličů. Řecký rozpočet by odlukou ušetřil zhruba 200 milionů eur ročně (asi 5,2 miliardy korun). Nově by se z veřejných peněz nevydávalo tolik peněz na platy asi 10 tisíc kněží a dalších církevních představitelů. Vláda by jen vyplácela příspěvek na chod církve. Byť jeho částka není zatím známá, měl by mít výrazně nižší než současné výdaje.

Tsipras nevysvětlil, z čeho by církevní hodnostáři měli nadále dostávat peníze. Jednou z možností je financování z výnosů majetku, o nějž stát vede s církví vlastnické spory. Součástí odluky má být i možnost zabavit takovou půdu a další majetky, které si církev a stát nyní nárokují. Ty by byly převedeny do speciálního investičního fondu, z nějž by stát kněží platil.

Zatímco Tsipras s jednou z hlav pravoslavné církve, aténským arcibiskupem Ieronymosem II. oznámili dohodu, zbytek církevních představitelů se bouří. Připomínají, že to byla právě církev, která pomáhala Řecku překlenout těžká krizová období, když poskytovala lidem trpícím ekonomickými problémy jídlo a léky.

„Po vší té pomoci, kterou jsme poskytli, se cítíme podvedeni a zrazeni. Tato rozhodnutí byla přijata bez našeho vědomí nebo souhlasu. Nedovolíme, aby v zemi, kde je všechno na prodej, byla naše cílem i naše víra,“ stojí v prohlášení Řecké federace duchovních. Ti hrozí protesty a masovými demonstracemi, které označují za „svatou válku“.

Otázkou je, jak na změny zareagují Řekové. Tamní pravoslavná církev se ve společnosti těší velké podpoře. Uchovává si pozici pilíře společnosti. Lidé ji vnímají jako ochránkyni národa a jazyka, což je pověst, kterou si nese díky své činnosti během 400leté turecké nadvlády nad Řeckem. Přísahu církevnímu vedení musí skládat i členové vládního kabinetu.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232