Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tuniské volby vyhráli muslimští demokraté. Jsou to pořád zakuklení islamisté, jen lžou, tvrdí kritici

Tuniské volby vyhráli muslimští demokraté. Jsou to pořád zakuklení islamisté, jen lžou, tvrdí kritici

V historicky prvních místních volbách zvítězila tuniská Strana obnovy, kritiky označovaná za islamistickou. Partaj sama se ale považuje za demokratickou, přesněji islámsky demokratickou. Prý i proto byl na její soupisce nyní i židovský kandidát. Svět si stále klade otázku: mohou se islamisté proměnit v demokraty?


Píše se květen roku 2016. Tisíc a dvě stovky delegátů Strany svobody drtivou většinou (93,5 procenta) rozhodla o tom, že partaj napříště oddělí své politické a náboženské aktivity. Už roky předtím se její lídři nechali slyšet, že hnutí neusiluje ani o (blíže nedefinované) islámské státní zřízení, ani o další zavádění prvků muslimského práva šaría do tuniského zákonodárství.

 „Stali jsme se definitivně muslimskými demokraty,“ sdělila před dvěma lety reportérům poslankyně strany Mehrezía Labídíová, která na veřejnosti vystupuje zásadně se zahalenými vlasy.

 Teď Strana obnovy vládne na celostátní úrovni v koalici s nejsilnějšími sekularisty (Hlas Tuniska). Svazek sice drhne, přesto trvá. A „muslimští demokraté“ vítězí v historicky prvních komunálních volbách, které Tunisko uspořádalo. Pravda, zúčastnily se jich jen 33,7 procenta voličů. Zřejmě i proto, že Tunisané nejsou zvyklí od místních politiků očekávat mnoho. Minulý, autokratický režim byl – stejně jako podobné systémy jinde – zcela centralizovaný a hlavní kvalifikací toho kterého starosty byla blízkost k důležitým režimním bossům, respektive k jejich rozpočtům.

Tyto volby a nový, nedávno přijatý zákon o místní správě má situaci změnit. Za pomoci lokálních politiků islamistické strany, na jejíž kandidátce letos byl i příslušník nevelké tuniské židovské komunity (čítá zhruba dvanáct set lidí) Simon Salameh. Podle svých vyjádření chce dokázat, že Tunisko je tolerantní zemí, a chystá se napřít zastupitelské síly pro své město, přímořský Monastir.

Islamismus
Je zastřešující pojem pro politické ideologie, které se odvolávají na islám jako základní pramen politického i právního myšlení. Za krédo islamistů se někdy označuje proklamace Muslimského bratrstva: „Islám je naše cesta, Bůh je náš vůdce, Korán je naše ústava, mučednická smrt na cestě k Bohu je nejvyšší tužbou pravověrného muslima.“

Pokrytci? Nebo zrádci a přátelé Izraele?

Straně obnovy se za Simonovu nominaci dostalo nejen potlesku, ale i kritiky od soupeřů z obou stran. Sekularisté ji vyčítají pokrytectví s tím, že hnutí ve skutečnosti zůstává islamistickým vlkem v rouše liberálního beránka, které je schopno kdykoli odhodit. Opravdoví islamisté pak tvrdí, že tento krok je dán příchylností k Izraeli. „Každý čestný Tunisan ho musí odmítnout. Jsme islámská země a není možné, aby Žid řídil muslimské záležitosti,“ nechal se podle listu The Jerusalem Post slyšet kupříkladu glosátor tuniského dění Imád Dabábí.

Strana obnovy je v každém případě ukázkou možné transformace islamistů v demokratické, pravicově-konzervativní hnutí kladoucí důraz na náboženské, zde islámské hodnoty. Nejaktivnější straníci hledali vzor u evropských křesťanských demokratů. Během Arabského jara o takové cestě přemýšlelo i liberální křídlo egyptské Strany svobody a spravedlnosti, která měla existenční vazby na Muslimské bratrstvo. Po převratu z roku 2013, který vedl nynější prezident (a tehdy generál) Abdalfatáh Sísí, byli strana i bratři postaveni mimo zákon a později označeni za teroristy.

 Tuniská zkušenost je jiná. Strana obnovy vzbuzuje kontroverze pro své vztahy s radikálnějšími islámskými skupinami, které prý nedokázalo, ba nechtělo zkrotit. Ne vždy spolu korespondují postoje jednotlivých předáků, kdy zakladatel a vůdce hnutí Rášid Ghannúší spíše inklinuje k demokratickému směřování, zatímco jiní neopouštějí islamistický étos. Podle opozičního předáka Ahmeda Ibrahíma straníci mluví v parlamentu „jinak než v mešitě, kde někteří z nich volají po džihádu“.

 Partaj se každopádně demokraticky chová. Po prohraných parlamentních volbách v roce 2014 standardně předalo moc vítězným sekularistům, se kterými později utvořilo společnou vládu. Její poslanci samozřejmě pracují také v parlamentu a nyní nastoupí do městských rad. Experiment Rášida Ghannúšího je ale zatím možný jen v Tunisku, které prošlo Arabským jarem bez válečných otřesů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1