Tunisko se kaje. Po berlínském útoku slibuje zatýkání radikálů | info.cz

Články odjinud

Tunisko se kaje. Po berlínském útoku slibuje zatýkání radikálů

Džihádisty, kteří se do země vrátí, úřady hodlají rovnou zatýkat a soudit podle protiteroristických zákonů. Pro odsouzené už vláda staví vězení. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na tuniského premiéra.

Tunisko chce vyslat signál, že to s bojem proti terorismu myslí vážně. Země má nejvyšší poměr islámských radikálů, kteří odjeli bojovat do zahraničí, k počtu obyvatel. A pocházel odtud i Anis Amri, který má podle vyšetřovatelů na svědomí teroristický útok na vánoční trh v Berlíně.

Ze země Amri uprchl před trestem vězení během tzv. arabského jara. Později ho Tunisko odmítlo vzít zpět, ačkoli o to žádali jeho evropští partneři, kteří věděli, že je muž nebezpečný.

Extremisté, kteří odešli do západní Evropy, jsou ale jen částí problému. Po blízkovýchodních bojištích pobíhá možná až 3 000 džihádistů z Tuniska. Mnozí mají obavy, co se stane, pokud se tito lidé do země vrátí. Zatím to udělalo asi 800 z nich a není známo, jak s nimi úřady naložily.

Do budoucna ale mají v takovém případě rovnou přijít tvrdé tresty. „Pokud vstoupí na tuniskou půdu, budou okamžitě zatčeni a souzeni podle protiteroristických zákonů... Máme o nich veškeré informace, známe každého z nich. Podnikli jsme všechny nutné kroky,“ řekl tuniský premiér Júsuf Šáhid ve čtvrtečním vysílání státní televize.

Podle italské tiskové agentury ANSA tuniská vláda v současné době staví pro odsouzené džihádisty technologicky vyspělé vězení s nejvyšší ostrahou.

Hlavním důvodem, proč mnoho mladých Tunisanů odjelo podpořit islamisty, byl podle Reuters bezpečnostní chaos, který nastal po povstání v roce 2011.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud