Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turci dál ostřelují syrský Afrín. Podpora Kurdů z vás udělá legitimní terč, varují Damašek

Turci dál ostřelují syrský Afrín. Podpora Kurdů z vás udělá legitimní terč, varují Damašek

Turecko v noci na dnešek opět ostřelovalo oblast Afrín na severu Sýrie, kde turečtí vojáci už měsíc vedou ofenzivu proti kurdské milici. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Mluvčí tureckého prezidenta podle agentury Reuters varoval Damašek, že další případné pokusy syrských provládních jednotek vstoupit do Afrínu na pomoc Kurdům budou mít vážné důsledky.

Konvoj 40 až 50 aut se spojenci syrského režimu se do Afrínu pokusil vstoupit v úterý, ale stáhl se poté, co jej turecké jednotky začaly ostřelovat, uvedl dnes mluvčí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle něj byl tento krok syrských jednotek "trochu představením a trochu propagandou".

Jakákoli iniciativa na podporu kurdských milic YPG bude podle něj nicméně znamenat, že syrské jednotky "straní teroristické organizaci, a stanou se tak pro (Turecko) legitimním terčem". Erdoganův mluvčí dodal, že Turecko je odhodláno pokračovat v ofenzivě s cílem vyčistit oblast od kurdských bojovníků.

Ankara považuje YPG za teroristickou organizaci napojenou na Stranu kurdských pracujících (PKK), která od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku. Milice YPG tvrdí, že s PKK nespolupracuje.

Organizace SOHR dnes uvedla, že turecká ofenziva pokračovala v noci na dnešek a jejím terčem se stalo i město Afrín, které mají pod kontrolou Kurdové. Erdogan už v úterý uvedl, že turecká armáda v nejbližších dnech město Afrín obsadí.

Situace v severní a severozápadní Sýrii je velmi komplikovaná, jelikož v regionu působí různí regionální a mezinárodní hráči, včetně Spojených států.

Sýrie: ohniska konfliktuSýrie: ohniska konfliktuautor: Info.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1