Turecká policie zadržela desítky radikálů z Islámského státu. Měli namířeno do Sýrie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecká policie zadržela desítky radikálů z Islámského státu. Měli namířeno do Sýrie

Turecká policie zadržela desítky radikálů z Islámského státu. Měli namířeno do Sýrie

Turecká policie dnes zadržela v Istanbulu 54 údajných členů teroristické organizace Islámský stát (IS), napsal deník Hürriyet. Všichni zajištění jsou cizinci a chystali se do oblastí bojů v Sýrii, informovala policie.

Policisté koordinovaně zasáhli na 19 adresách ve 13 istanbulských čtvrtích v časných ranních hodinách. Digitální data a dokumenty nalezené během razií zabavili. Zadržení byli převezeni na centrálu protiteroristické policie, kde budou vyslýcháni.

 

Na sklonku minulého měsíce informovala turecká státní agentura Anadolu, že na západě země byli zadrženi čtyři „vysoce postavení“ členové IS, kteří se vmísili mezi uprchlíky a chtěli opustit Turecko.

V prvních letech syrského konfliktu, který začal v roce 2011, bylo Turecko hlavní tranzitní zemí pro cizince, hlavně ty ze Západu, kteří se chtěli v Sýrii přidat k islamistům. V posledních letech zatkla turecká policie na 5000 údajných členů IS a ze země bylo vyhoštěno několik tisíc zahraničních radikálů.

Turecká policie zintenzivnila operace proti lidem napojeným na islamisty na konci loňského roku. Tehdy uplynul rok od teroristického útoku na istanbulský noční klub, při němž o novoroční noci zahynulo 39 lidí. K atentátu se přihlásil IS, podobně jako k dalším útokům na území Turecka v posledních letech.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.