Turecko přestává být právní stát, varovala Merkelová. Chce, aby mu EU definitivně zavřela dveře | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Turecko přestává být právní stát, varovala Merkelová. Chce, aby mu EU definitivně zavřela dveře

Turecko přestává být právní stát, varovala Merkelová. Chce, aby mu EU definitivně zavřela dveře

Summit EU by se podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) měl v říjnu zabývat vztahy s Tureckem, včetně možnosti pozastavit nebo ukončit vyjednávání o vstupu této země do Evropské unie. Merkelová to  řekla v projevu před Spolkovým sněmem, který zasedá naposledy před parlamentními volbami 24. září.

„Turecko stále více opouští cestu právního státu,“ poznamenala Merkelová, která to považuje za znepokojující. Slíbila, že ona i vláda udělají vše pro to, aby Ankara propustila podle ní bezdůvodně zadržované německé občany. Vývoj v Turecku vede k úvahám o novém uspořádání vztahů s touto zemí, uvedla také. Navrhne proto, aby se tématu v říjnu věnovala Evropská rada, tedy summit EU.

„Budu se zasazovat o to, abychom postupovali rozhodně a abychom postupovali společně s našimi evropskými partnery,“ uvedla také šéfka německé vlády. Kdyby se evropské země o svém postupu před očima tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hádaly, oslabilo by je to, míní. Zároveň poznamenala, že není možné zapomínat na mnoho občanů Turecka, kteří nepatří do Erdoganova tábora.

Vztahy s Tureckem byly i předmětem nedělní televizní debaty mezi Merkelovou a jejím vyzyvatelem v boji o post na čele německé vlády Martinem Schulzem (SPD). Schulz se v diskusi vyslovil pro ukončení vyjednávání o vstupu Turecka do unie. Merkelová poznamenala, že si vstup Turecka do EU nikdy nepřála, a uvedla, že pro zastavení rozhovorů je nejprve potřeba shoda všech unijních členů.

Vztahy Německa, kde žije několikamilionová turecká menšina, a Turecka jsou už od loňska velmi napjaté. V poslední době k jejich dalšímu zhoršení přispělo i zadržení několika německých občanů v Turecku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.