Tymošenková chce být prezidentkou Ukrajiny. Je favoritkou, porazit by ji ale mohl bavič Zelenskyj | info.cz

Články odjinud

Tymošenková chce být prezidentkou Ukrajiny. Je favoritkou, porazit by ji ale mohl bavič Zelenskyj

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková dnes oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách, jejichž první kolo se uskuteční 31. března. Tymošenková je podle posledních průzkumů favoritkou klání, stávající prezident Petro Porošenko je v průzkumech čtvrtý až pátý.

„Jsem kandidátkou na prezidentku,“ prohlásila Tymošenková (58) v Kyjevě před stovkami delegátů své strany Vlast (Baťkivščyna). Sněm její kandidaturu podpořil jednomyslně, napsal deník Ukrajinska pravda na svém webu.

Tymošenková ve svém projevu prohlásila, že jako prezidentka pomůže „vrátit Ukrajince domů“ a postarat se jim o „pohodlný život ve vlasti“, aby si nemuseli vydělávat na živobytí v cizině. Podle deníku také slíbila, že odstoupí, pokud za prvních 100 dnů ve funkci nepředvede výsledky.

Nejvážnějším vyzyvatelem Tymošenkové v březnových volbách bude nejspíš herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Podle průzkumů má velkou šanci probojovat se do druhého kola, kde by mohl Tymošenkovou i porazit.

Sjezd strany Vlast pozdravil pravoslavný kyjevský patriarcha Filaret a také bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, který se ve zlém rozešel s prezidentem Porošenkem.

Tymošenková, která byla dvakrát šéfkou vlády, se šéfkou státu málem stala v únoru 2010, kdy ji ve druhém kole prezidentských voleb porazil tehdejší vůdce opozice Viktor Janukovyč rozdílem 3,48 procentního bodu. Za Janukovyčovy éry skončila bývalá premiérka ve vězení, ze kterého ji roku 2014 dostala revoluce v Kyjevě, před kterou Janukovyč prchl do ruského exilu.

Na Ukrajině i v cizině je vnímána jako charismatická, ale kontroverzní osobnost, poznamenala AFP. Někteří kritici ji vytýkají údajné sepětí s Ruskem, temná místa v životopise v 90. letech či oportunismus, jiní ji zase přirovnávají k „železné dámě“ ukrajinské politiky, jakkoli prý nic originálního voličům nenabízí. „Jejím nejlepším politickým argumentem je kritika současné vlády. Je málo důležité, zda má smysl, anebo nikoliv, ale získává tím velkou část své podpory,“ řekl AFP analytik Mykola Davydjuk.

Stručná chronologie dějin Ukrajiny - země, která se proměnila v peklo pro své vlastní obyvatele>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud