Typický odpůrce migrace? Nešťastný člověk s minimem přátel, zjistil průzkum | info.cz

Články odjinud

Typický odpůrce migrace? Nešťastný člověk s minimem přátel, zjistil průzkum

Šťastní lidé s více přáteli jsou tolerantnější k přijímání migrantů. Potvrzují to nejnovější data Gallupova ústavu, který se vývojem názorů na přistěhovalectví zabývá dlouhodobě. Negativně naladění obyvatelé s minimem sociálních kontaktů naopak patří k největším odpůrcům přistěhovalectví.

Čím více se člověk setkává se svými přáteli a známými, tím více souhlasí s přijímáním migrantů. Společensky aktivní lidé mají podle Gallupova indexu mnohem příznivější pohled na přistěhovalectví než ti, kteří se interakci s ostatními vyhýbají. Porovnání vychází z klasického Gallupova indexu, který celosvětově zkoumá, jak moc lidé souhlasí s migrací.

Účastníci výzkumu postupně odpovídají na tři otázky. Co si myslí o imigrantech ve svojí zemi, zda by chtěli mít za souseda cizince a jaký by měli názor na to, kdyby si jejich příbuzný vzal imigranta. Pokud dotazovaný všechny situace označí za dobré, získává devět bodů. Za každou souhlasnou odpověď jsou tři body, za nesouhlas nula bodů a za výrok, že záleží na konkrétní situaci, si respondent připíše bod. Nejtolerantnější lidé tak dosahují hodnoty blížící se k 9 bodům, xenofobové se naopak pohybují u spodní bodové hranice.

Z výzkumu už vyplynulo, že Češi patří mezi nejméně tolerantní národy na světě, když zabírají na žebříčku náklonosti k migraci 131. pozici z celkem 138 míst. Nyní výzkumníci porovnali s výsledky další faktory – spokojenost v životě a množství sociálních interakcí. A zjistili, že lidé, kteří se cítí šťastní, a ti, kteří se pravidelně druží s ostatními, mnohem více podporují integraci cizinců.

Podle evropských dat se ti, kteří v jednom týdnu komunikují maximálně s jedním přítelem, pohybují u bodové hranice 3,66. Další oslovení, kteří během sedmi dnů stihnou mluvit se známými více než desetkrát, mají Gallupův index průměrně na hodnotě 6,77. To znamená, že jsou téměř dvakrát tolik naklonění přijímání přistěhovalců než samotáři.

Kromě množství přátel zkoumal Gallupův ústav také souvislost mezi tolerancí k migraci a šťastným životem. Experti se respondentů ptali, kolik pozitivních zážitků denně zažívají. Definovali je jako situace, při kterých se lidé hodně smáli, cítili se spokojeně, odpočatě, nebo prožili či se naučili něco zajímavého. Oslovení lidé pak museli uvést, kolik podobně radostných okamžiků denně průměrně prožijí.

Ti Evropané, kteří označili, že denně nezažijí nic příjemného, měli Gallupův index tolerance k migraci na hodnotě kolem 3,49. Lidé, kteří každý den zažijí pět a více radostných okamžiků, dosáhli indexu 6,67 a jsou tak téměř dvojnásobně tolerantnější k migraci. Protože hodnocení příjemných zážitků je ale spíše subjektivní, dá se spíše říct, že lidé s pozitivním pohledem na svět souhlasí s integrací migrantů více než mrzouti, kteří jsou spíše xenofobní.

Rok 2016 byl podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nejtragičtějším rokem za 70 let, protože počet lidí, kteří museli opustit své domovy, se zvýšil na 65,6 milionu. Nejvíce opouštěli lidé Sýrii, Afghánistán a Jižní Súdán. Mezi nejčastější hostitelské země pak patří Turecko, Pákistán a Libanon. Nejvíce žádostí o azyl loni obdrželo Německo, USA a Itálie. Každou minutu na světě pod tlakem okolností musí opustit svůj domov průměrně 20 lidí. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud