U jemenského města Hudajdá se schyluje k bitvě, tvrdí analytici. OSN z lokality stáhla zahraniční zaměstnance | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U jemenského města Hudajdá se schyluje k bitvě, tvrdí analytici. OSN z lokality stáhla zahraniční zaměstnance

U jemenského města Hudajdá se schyluje k bitvě, tvrdí analytici. OSN z lokality stáhla zahraniční zaměstnance

OSN stáhla své zahraniční zaměstnance z jemenského přístavního města Hudajdá, kde se podle analytiků schyluje k bitvě mezi provládními silami a šíitskými povstalci. Jemenští zaměstnanci OSN na místě zatím zůstali. Hudajdá je klíčové přístavní město, přes které proudí do válkou zmítaného Jemenu humanitární pomoc. S odkazem na nejmenované jemenské zdroje o tom informovala agentura AP.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si podle agentury AP za uplynulé tři roky už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Provládní vojska podporovaná leteckou koalicí v čele se Saúdskou Arábií se v uplynulých týdnech posouvala podél západního pobřeží k městu Hudajdá ovládanému povstalci. Agentura AP v pondělí informovala, že zatím v bitvách v regionu v uplynulých dnech přišlo na obou stranách konfliktu o život více než 600 lidí a mnoho rodin bylo nuceno opustit své domovy.

OSN už minulý pátek varovala, že útok na město Hudajdá či jeho obléhání by ohrozily asi 600.000 lidí, kteří ve městě a přilehlých oblastech žijí. Generální tajemník OSN António Guterres pak v pondělí oznámil, že OSN intenzivně vyjednává se šíity, Spojenými arabskými emiráty a Saúdskou Arábií, aby odvrátila hrozící bitvu o město.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.