Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Uděláme rázné kroky.“ Sebevědomý Trump se nevzdává a po soudní prohře slibuje nová opatření

„Uděláme rázné kroky.“ Sebevědomý Trump se nevzdává a po soudní prohře slibuje nová opatření

Po jednání s japonským premiérem prezident Donald Trump oznámil, že „udělá vše, aby udržel zemi bezpečnou.“ Slíbil, že příští týden představí nová opatření, jejich podrobnosti ale nezmínil. Trumpova administrativa utrpěla v uplynulých dnech dvojitou soudní prohru, když justice zastavila účinnost dekretu, který zamezoval ve vstupu do USA občanům sedmi muslimských zemí.

Trump je přesvědčený, že u soudů nakonec vyhraje. Slíbil, že kvůli rozhodnutí soudců podnikne nové „rychlé kroky“ a přijde s novými opatřeními zřejmě už příští týden. Co bude jejich cílem a na koho dopadnou, prezident USA nenaznačil.

Obecně se očekává, že si Trumpův tým obyčejně vypůjčí části zmrazeného dekretu, které u soudu nenarazily, a zakomponuje je do nového nařízení. Otázkou je pouze, jak přísný nový výnos bude, když teď Trump zná bouřlivé reakce, které napoprvé vyvolal.

Trump uvedl, že bezpečnost USA je pro něj předním tématem. Uvedl, že jeho cílem je zamezit ve vstupu lidem, kteří chtějí škodit Američanům, ale že chce do země vpustit „mnoho lidí, kteří budou Ameriku milovat.“

Trump vyvolal širokou kritiku svým kontroverzním výnosem, kterým zabránil ve vstupu do USA občanům ze sedmi převážně muslimských zemí označovaných jako „rizikové“. Administrativa to dávala do souvislosti se snahou posílit bezpečnost a zamezit teroristickým útokům, což ale mnozí rozporovali, protože zemí skutečně spojovaných s teroristickou hrozbou se nařízení nedotklo.

Dekret se stal terčem žalob a postavily se proti němu soudy, které ho zablokovaly. Nejprve to udělal federální soud a odvolací soud v San Francisku následně jeho rozhodnutí podpořil, když platnost výnosu odmítl obnovit. Trojice soudců jednomyslně rozhodla, že Trumpovo nařízení je diskriminační, neboť cizincům znemožňuje právní obranu, což ústava zaručuje. „Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu,“ napsal v reakci Trump na twitteru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744