Údery USA proti Íránu a facka do tváře Evropy. Experti kritizují Trumpovo odstoupení od jaderné dohody | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Údery USA proti Íránu a facka do tváře Evropy. Experti kritizují Trumpovo odstoupení od jaderné dohody

Údery USA proti Íránu a facka do tváře Evropy. Experti kritizují Trumpovo odstoupení od jaderné dohody

Evropa by se měla připravit na to, že Spojené státy podniknou preventivní útoky proti Íránu, je přesvědčen Josef Braml, expert Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). Jeho kolega Cornelius Adebahr má za to, že rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem je urážkou Evropy.

„Trumpovo jednostranné vypovězení jaderné dohody s Íránem je opožděnou, ale jednoznačnou fackou do tváře Evropanů. Tuto dohodu Američané a Evropané spolu s Číňany a Rusy po mnohaletých vyjednáváních vymámili na islámské republice. Dohoda přispívá k bezpečnosti Evropy,“ uvedl v tiskové zprávě Adebahr.

Krok amerického prezidenta, který o něm nahlas uvažoval dlouhé měsíce, je podle analytika pošetilostí a urážkou Evropanů, kteří se v posledních měsících snažili najít v otázce Íránu kompromis s USA. Připravenost k němu dali opakovaně najevo německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Lidé, kteří rozhodují v evropské politice a ekonomice, by se měli přichystat, že USA uskuteční preventivní útoky vůči Íránu,“ míní zase odborník na Spojené státy Braml.

Následky takové akce by podle něj nesli především ostatní. „Letecké útoky USA by podpořily nestabilitu v regionu, který je daleko od USA. Válka by (ammerickému) globálnímu rivalovi Číně znesnadnila získávání nutně potřebných nerostných surovin z tohoto regionu. Také evropské státy by rychle byly postiženy... následky destabilizace v sousedství - i v podobě dalších uprchlických proudů,“ uvedl Braml.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.