Ukrajinský pilot, kterého Moskva vinila ze sestřelení MH17, je po smrti. Zřejmě se sám zastřelil | info.cz

Články odjinud

Ukrajinský pilot, kterého Moskva vinila ze sestřelení MH17, je po smrti. Zřejmě se sám zastřelil

Vladislav Vološin, bývalý ukrajinský pilot, obviňovaný Moskvou ze sestřelení letu MH17 s 298 lidmi na palubě nad východní Ukrajinou byl nalezen doma mrtvý se střelnou ránou v těle. Vološin tvrdil, že se stal terčem groteskního očerňování ze strany Ruska, které je na Západě pokládáno za viníka tragédie. O události informoval britský server Mail Online. 

Bývalý ukrajinský pilot Vladislav Vološin obviňovaný Moskvou ze sestřelení letu MH17 s 298 lidmi na palubě nad východní Ukrajinou byl nalezen doma mrtvý se střelnou ránou v těle. Napsal to dnes britský server Mail Online. Vološin sám tvrdil, že se stal terčem groteskního očerňování se strany Ruska, které je na Západě pokládáno za viníka tragédie.

Devětadvacetiletý Vološin byl pilotem letounu Su-25 ukrajinského letectva v době vyhrocené fáze konfliktu na separatistické východní Ukrajině. Tehdy byl sestřelen také Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Vološin však tvrdil, že 17. července 2014, kdy se neštěstí odehrálo, žádný let neabsolvoval. Vološin odešel z ukrajinského letectva v roce 2016, protože tvrdil, že ze služebního platu neuživí své dvě děti.

Zprávy z Ukrajiny uvádějí, že Vološin byl nalezen mrtvý ve svém domě ve městě Mikolajiv. Ukrajinské úřady případ vyšetřují jako vraždu, i když první zprávy naznačují, že si vzal život sám a že měl sebevražedné sklony. Podle policie je ale vyšetřování vraždy za takových okolností běžné.

Vološin ujišťoval, že boeing, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, nesestřelil. "Bývalý kolega z armády jménem (Jevgenij) ) Agapov, strojní inženýr, nepravdivě svědčil proti mně," stěžoval si loni v dokumentu BBC.

Agapov údajně tvrdil že Vološinův letoun nesl střely pro letecké souboje, zatímco Vološin trval na tom, že létal pouze se střelami určenými k zasahování pozemních cílů. Navíc prý absolvoval let, o němž hovořil Agapov, nikoli 17. července, ale 23. července. V jeho tvrzeních ho podpořil i představitel ukrajinské tajné služby SBU Markijan Lubkivskyj, zatímco Vyšetřovací výbor Ruska, který je obdobou amerického FBI, označil za věrohodné svědectví Agapova.

Tvrzení strojního inženýra jsou v rozporu se závěrem mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že letadlo bylo sestřeleno raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, a to z oblasti, kterou měli pod kontrolou proruští povstalci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud